Morgen-briefing: Fransk myndighed giver bøde til Apple / Kryptobørs betaler millioner i forlig / Dansk tech-fond lider kæmpe tab / Microsoft vil ikke indgå forlig

Morgen-briefing: Fransk myndighed giver bøde til Apple / Kryptobørs betaler millioner i forlig / Dansk tech-fond lider kæmpe tab / Microsoft vil ikke indgå forlig

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagens morgenbriefing.

I dag kan du læse om Apple, Krypto, en dansk fond og Microsoft retssag mod FTC.

Nyhederne er bragt af Kristoffer Ingemand.

Fransk myndighed giver bøde til Apple

Frankrigs privacy-myndighed CNIL giver en bøde på otte millioner euro (59 millioner kroner) til Apple i forbindelse med annoncepersonalisering i iPhone-producentens App Store.

Det skriver Reuters.

"De annonceringsmålretningsindstillinger, der er tilgængelige fra "Indstillinger"-ikonet på iPhone, blev forhåndstjekket som standard", sagde CNIL i en erklæring, ifølge mediet.

Apple er skuffet over beslutningen og vil anke.

Dansk tech-fond lider kæmpe tab

Den danske tech-aktiefond New Deal Invest, der har investoren Mads Christiansen som fondschef og stifter, kommer ud af 2022 med et fald i værdi på 74 procent.

Det skriver Børsen.

“New Deal Invests segment af aktier er faldet voldsomt i fondens levetid, som samtidig har været præget af historisk voldsomme makroøkonomiske begivenheder, som krig i Ukraine, historisk store inflationsstigninger og deraf følgende rentestigninger,” udtaler fondschefen i et kort svar til mediet.

Kryptobørs betaler millioner i forlig

Kryptobørsen Coinbase betaler 100 millioner dollar – svarende til 701 millioner kroner – i et forlig ved en retssag i New York.

Det meddeler selskabet.

Sagen omhandlede compliance i forbindelse med selskabets onboarding af kunder.

Der er tale om 50 millioner dollar i bøde og lovede investeringer for 50 millioner dollar i overholdelse af gældende regler.

Microsoft planlægger ikke at indgå forlig

Microsoft og den amerikanske myndighed FTC har ingen dialog om et forlig.

Det skriver Reuters.

Federal trade Commission (FTC) indledte en retssag mod Microsoft for at stoppe opkøbet af Activision Blizzard, og første høring var 3. januar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos