Dell siger stop for kinesiske chip: Slut fra 2024

Både Kina og USA opruster voldsomt for tiden, når det kommer til chipindustrien, og nu vil Dell Technologies helt udfase brugen af kinesiske chips i 2024. Blandt andre Apple er tidligere kommet med lignende meldinger.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

Hardware-giganten Dell planlægger at droppe kinesiske chips helt frem mod 2024, og selskabet har ligeledes bedt sine leverandører at reducere brugen af kinesiske komponenter.

Det skyldes bekymringer over spændinger mellem USA og Kina.

Det skriver Reuters.

Det sker lige midt i en tid, hvor de forskellige verdensdele opruster voldsomt for at have nok semiconductore.

Tilbage i juli stemte det amerikanske senat for at give landets chipmarked en saltvandsindsprøjtning på 380 milliarder kroner. EU er undervejs med et projekt til 43 milliarder kroner, mens Kina dog topper med en investering på 1005 milliarder kroner i egen chip-industri.

Det er ikke kun Dell, der bevæger sig væk fra kinesiske semiconductore. I slutningen af 2022 kom det frem, at Apples topchef, Tim Cook, planlægger, at Mac- og iPhone-producenten i fremtiden skal begynde at købe chips fra en kommende fabrik i delstaten Arizona i USA.

Chipsene bliver fremstillet af samme primære chip-underleverandør som hidtil for Apple, den taiwanske virksomhed TSMC, som i dag er klodens største chip-producent.

TSMC indledte forrige år konstruktionen af en chip-fabrik i Arizona, som ifølge planerne vil stå klar i 2024.

USA har også indført tiltag mod Kina, og amerikanske sanktioner på området har også ramt den kinesiske chipindustri. Den kinesiske chip- og teknologivirksomheden Biren, som er specialiseret i at udvikle AI-, Cloud- og high-performance chips, meldte tilbage i november om massefyringer.

Meldingen kom omtrent en uge efter, at den førende chip-producent taiwanske TSMC, indstillede leverancerne af særligt avancerede chips til det kinesiske selskab.

De manglende forsyninger til Biren var en direkte konsekvens af amerikanske sanktioner mod eksport af avancerede chip-teknologier til Kina, heriblandt processorer fremstillet med TSMC’s mest avancerede fremstillingsprocesser.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS