EU's milliardplan om at kickstarte europæisk chip-produktion skrider frem

EU er undervejs med et storstilet projekt til 43 milliarder euro, der skal sikre kontinentet den nødvendige produktion af mikrochips. Nu er flere detaljer faldet på plads, og planen skrider frem.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Tilbage i februar vedtog EU-kommissionen den såkaldte 'Chips Act', der er et storstilet projekt til 43 milliarder euro, som skal sikre Europas chip-forsyning i fremtiden.

Nu er planen kommet et skridt tættere på at blive til virkelighed, skriver Bloomberg.

Onsdag blev planen blåstemplet af en række EU-ambassadører, hvortil en række detaljer blev vedtaget.

Blandt andet udvides definitionen nu af, hvornår en chip-fabrik er "den første af sin slags", og hvornår en sådan fabrik kvalificerer sig til at modtage statsstøtte.

Tidligere har en række EU-lande krævet, at der skulle forekomme EU-støtte til dem, der producerer chips målrettet bilindustrien, men det ser ikke ud til at blive tilældet alligevel.

Overordnet set skal planen sørge for bedre adgang til processorer, chips og andre halvleder-baserede komponenter, der er afgørende for alt fra infrastruktur til it-services og teknologisk udvikling.

Planen, der blev præsenteret med kommissær Margrethe Vestager i spidsen, har en værdi på 320 milliarder kroner.

EU har et ambitiøst mål om at producere 20 procent af verdens chips i år 2030.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos