EU's milliardplan om at kickstarte europæisk chip-produktion skrider frem

EU er undervejs med et storstilet projekt til 43 milliarder euro, der skal sikre kontinentet den nødvendige produktion af mikrochips. Nu er flere detaljer faldet på plads, og planen skrider frem.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Tilbage i februar vedtog EU-kommissionen den såkaldte 'Chips Act', der er et storstilet projekt til 43 milliarder euro, som skal sikre Europas chip-forsyning i fremtiden.

Nu er planen kommet et skridt tættere på at blive til virkelighed, skriver Bloomberg.

Onsdag blev planen blåstemplet af en række EU-ambassadører, hvortil en række detaljer blev vedtaget.

Blandt andet udvides definitionen nu af, hvornår en chip-fabrik er "den første af sin slags", og hvornår en sådan fabrik kvalificerer sig til at modtage statsstøtte.

Tidligere har en række EU-lande krævet, at der skulle forekomme EU-støtte til dem, der producerer chips målrettet bilindustrien, men det ser ikke ud til at blive tilældet alligevel.

Overordnet set skal planen sørge for bedre adgang til processorer, chips og andre halvleder-baserede komponenter, der er afgørende for alt fra infrastruktur til it-services og teknologisk udvikling.

Planen, der blev præsenteret med kommissær Margrethe Vestager i spidsen, har en værdi på 320 milliarder kroner.

EU har et ambitiøst mål om at producere 20 procent af verdens chips i år 2030.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S