Dansk krypto-iværksætter skal undersøge krakket krypto-baron

Den danske krypto-iværksætter Michael Grønager og hans firma Chainalysis skal hjælpe med efterforskningen af den krakkede kryptobørs FTX og dets stifter Sam Bankman-Fried.

Artikel top billede

(Foto: Pressefoto /Chainalysis)

Milliarder af kroner kan være forsvundet, da det store kryptofirma FTX før jul kollapsede og sendte selskabets stifter krypto-baronen Sam Bankman-Fried bag tremmer.

Og nu skal virksomheden Chainalysis, der har danske rødder, ifølge Finans undersøge, hvor pengene eventuelt kan være forsvundet hen.

Chainalysis har en anslået værdi på 60 milliarder danske kroner, og landede i fjor på 8. pladsen på Computerworlds liste over de mest værdifulde danske it-succeser.

Selvom selskabet er stiftet af danske Michael Grønager og Jan Møller samt engelske Jonathan Levin, er Chainalysis i dag mere amerikansk end dansk og har således også hovedkvarter på Fifth Avenue i New York.

Selskabets succes skyldes, at det har udviklet en række fintech-værktøjer, der kan hjælpe myndigheder med at granske transaktioner med kryptovalutaer, og dermed også spore kryptovalutaerne efterhånden som de skifter hænder.

Hjælper med efterforskning

Til Finans oplyser Michael Grønager, at selskabet i dag har en håndfuld medarbejdere, som i samarbejde med de amerikanske myndigheder bidrager til efterforskningsarbejde i forbindelse med FTX’ kollaps.

“Der er en masse efterforskningsarbejde, og det hjælper vi med,” siger Michael Grønager til Finans.

Det har længe været kendt, at selskabet har det amerikanske forbundspoliti, FBI, og andre amerikanske myndigheder på sin kundeliste.

Kan kortlægge bitcoin-overførsler

Michael Grønager har tidligere i et interview med magasinet Euroman forklaret, hvordan selskabets teknologi anvendes.

"Vores teknologi kan kortlægge bitcoin-overførsler og samle så tunge, konkrete beviser mod kriminelle, at langt de fleste sager ender som tilståelsessager – i hvert fald hvis de har en ordentlig advokat. Det svarer til, at politiet kan fremvise et kontoudskrift, der beviser, at den mistænkte har overført et givent beløb for fx køb af narkotika," forklarede Michael Grønager i 2017 til Euroman.

Før Michael Grønager i 2015 stiftede Chainalysis var han direktør for kryptobørsen Kraken, og derudover har han en uddannelse som kemiingeniør og en ph.d i kvantemekanik.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S