Microsoft er ved at få hul på bylden: Windows 11 vinder frem

Windows 11 er et stykke bag sin forgænger på OS-området, men Microsofts nye store styresystem er nu begyndt at vinder frem efter 22H2-opdateringen – også blandt virksomhederne, som ellers har udgjort et problem.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Windows 11 lader til endelig at være ved at få vind i sejlene.

Ifølge de nyeste tal fra Statcounter – en analysetjeneste, der måler på halvanden million hjemmesider – kørte Windows 11 på 16,93 procent af alle målte pc'er i december.

I november var det 16,12 og i oktober var det 15,44 procent omkring 1,5 procentpoint på to måneder er ikke ligefrem lynets hast, men det er klart en fremgang i forhold til tidligere.

Hos analysebureauet Gartner fortæller forskningsdirektør for Digital Workplace Infrastructure and Operations, Steve Kleynhans, til The Register, at tallene peger i den rigtige retning for Microsofts storsatsning af et OS, og at dette nok skyldes den seneste store opdatering 22H2.

"De fleste virksomheder har hidtil undgået at foretage et væsentligt skift til Win 11, mens de venter på den første væsentlige opdatering. Nu hvor 22H2 er afsendt, og vi er nået forbi årsafslutningen, ser jeg, at mange virksomheder planlægger en ret hurtig optagelse," siger han til mediet.

Han fortæller, at flere organisationer og virksomheder – som hidtil har været den store hæmsko for Windows 11 – er begyndt på pilotprojekter med Windows 11 og planlægger at flytte over på styresystemet i de kommende måneder.

"Opgraderinger af eksisterende systemer vil sandsynligvis tage længere tid, da der egentlig ikke er et stort behov før senere i 2024, når slutningen af ​​Win 10's levetid begynder at nærme sig," siger han.

Et andet problem, Windows 11 har haft, er hardware-kravene, som betyder, at mange organisationer skal udskifte en del enheder.

Windows 10 har end of life 14. oktober 2025.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job