Microsoft arbejder på at tilføje ChatGPT-funktioner i Office – se dem her

Microsoft ønsker at bruge ChatGPT til at forbedre Office-produkter som Word, Outlook, og PowerPoint.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er ikke længe siden, at det kom frem, at Microsoft i samarbejde med OpenAI, som Microsoft ejer en del af, arbejder på en ny AI-drevet version af Bing, som er drevet a ChatGPT.

Og det nye AI-chat, som har taget verden med storm, skal nu også til at bruges andre steder i Microsoft-porteføljen.

Tech-giganten arbejder nemlig på at bruge ChatGPT til at forbedre Office – mere specifikt Word, Outlook, og PowerPoint og andre apps.

Det skriver The Information.

Formålet skal være, at brugere automatisk kan generere tekst med hjælpebeskeder på skærmen.

Vi har allerede set det med automatiske svar, som du kan vælge, når du er i en Teams- eller Outlook-samtale, men her vil det blive langt mere avanceret. Derudover vil der ske forbedringer af Words evne til automatisk at afslutte sætninger, der er i gang med at blive formet.

Udover autocomplete vil forbedringerne består af en stærkere søgefunktion i Outlook, så det bliver lettere for brugen at finde de korrekte mails. Dertil kommer forbedret forslag til mailsvar i Outlook og foreslåede ændringer til dokumenter i Word.

Outlook vil også angiveligt kunne opbygge mails baseret på en forespørgsel, så en bruger for eksempel kan skrive ”Meddel mit team, at jeg skal til tandlægen i morgen”, og så skaber den en mail om det.

Der er dog fortsat en udfordring med nøjagtighed, fordi ChatGPT til tider skriver forkerte og upræcise tekster, og derfor er der da heller ingen oplysninger om, hvornår dette vil blive aktuelt.

Microsofts Windows- og Surface-chef, Panos Panay, meddelte selv, at AI ville komme til at spille en større rolle i forhold til at genopfinde Windows.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S