Microsoft arbejder på at tilføje ChatGPT-funktioner i Office – se dem her

Microsoft ønsker at bruge ChatGPT til at forbedre Office-produkter som Word, Outlook, og PowerPoint.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er ikke længe siden, at det kom frem, at Microsoft i samarbejde med OpenAI, som Microsoft ejer en del af, arbejder på en ny AI-drevet version af Bing, som er drevet a ChatGPT.

Og det nye AI-chat, som har taget verden med storm, skal nu også til at bruges andre steder i Microsoft-porteføljen.

Tech-giganten arbejder nemlig på at bruge ChatGPT til at forbedre Office – mere specifikt Word, Outlook, og PowerPoint og andre apps.

Det skriver The Information.

Formålet skal være, at brugere automatisk kan generere tekst med hjælpebeskeder på skærmen.

Vi har allerede set det med automatiske svar, som du kan vælge, når du er i en Teams- eller Outlook-samtale, men her vil det blive langt mere avanceret. Derudover vil der ske forbedringer af Words evne til automatisk at afslutte sætninger, der er i gang med at blive formet.

Udover autocomplete vil forbedringerne består af en stærkere søgefunktion i Outlook, så det bliver lettere for brugen at finde de korrekte mails. Dertil kommer forbedret forslag til mailsvar i Outlook og foreslåede ændringer til dokumenter i Word.

Outlook vil også angiveligt kunne opbygge mails baseret på en forespørgsel, så en bruger for eksempel kan skrive ”Meddel mit team, at jeg skal til tandlægen i morgen”, og så skaber den en mail om det.

Der er dog fortsat en udfordring med nøjagtighed, fordi ChatGPT til tider skriver forkerte og upræcise tekster, og derfor er der da heller ingen oplysninger om, hvornår dette vil blive aktuelt.

Microsofts Windows- og Surface-chef, Panos Panay, meddelte selv, at AI ville komme til at spille en større rolle i forhold til at genopfinde Windows.

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS