Helt til tops: Her er hovedopgaven hos Netcompany for tidligere Kombit-boss Thomas Rysgaard Christiansen

Interview: Kombits tidligere mangeårige direktør Thomas Rysgaard Christiansen er nu partner hos Netcompany, hvor han vil få fokus på et særligt område - som ikke har noget at gøre med Kombit. "Jeg har en loyalitetsforpligtigelse overfor min tidligere arbejdsplads, som jeg selvfølgelig opretholder," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Kombit)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvilken arbejdsopgave Thomas Rysgaard Christiansen får hos Netcompany
  • Hvordan han forholder sig til skiftet fra Kombit til Netcompany
  • Hans svar på, om der kan opstå problematiske situationer
1.113
5:45 min
Efter at have tegnet kommunernes fælles it-organisation Kombit i syv år som CEO er Thomas Rysgaard Chrisitansen skiftet til Netcompany.

Bag sig efterlader han sig embedet og arbejdet med, at borgere og virksomheder i Danmark får bedre service og mere sammenhængende kommunale it-løsninger.

Han stryger nu til tops i den store og noget mere kommercielle Netcompany-butik, hvor han sætter sig som én ud af 20 partnere.

Til Computerworld gør Thomas Rysgaard Christiansen det klart, at hans fokus bliver uden for Danmark.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S