Kina vil forbyde deepfake-teknologi

AI-deepfake er en trussel mod den nationale sikkerhed, mener de kinesiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

Kina har indført nye regler, der forbyder deepfake-teknologi, da styret mener, at det strider mod den nationale sikkerhed.

Det skriver The Register.

Myndigheden Cyberspace Administration of China (CAC) kræver, at udviklere af denne teknologi, at deres produkt ikke benyttes til svindel eller spredning af falsk information.

Dertil skal der være et tydeligt vandmærke ved brug af ”syntetisk indhold”.

Og ifølge mediet er det et led i planen oma t forbyde teknologien, da den ifølge myndigheden underminerer den nationale sikkerhed og den sociale stabilitet i landet. Brugere skal også rapportere, hvis de observerer ulovligt brug af AI-deepfake.

De nye regler fra "Regulations on the Administration of Deep Synthesis of Internet Information Services" trådte i kraft 10. januar.

"Tjenester, der leverer funktioner såsom intelligent dialog, syntetiseret menneskelig stemme, generering af menneskelige ansigter og fordybende realistiske scener, der genererer eller væsentligt ændrer informationsindhold, skal markeres fremtrædende for at undgå offentlig forvirring eller fejlidentifikation. Det kræves, at ingen organisation eller enkeltperson skal bruge tekniske midler til at slette, manipulere med eller skjule relevante mærker," tilføjede myndigheden ifølge The Register.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S