Pandora står overfor afgørende næste fase i kæmpe digital omstilling: "Det er en hjerteoperation i midten af forretningen"

Smykkeforhandleren Pandora har sat digital kapacitet og transformation i kernen af sin forretning i et forsøg på at få flere og mere trofaste kunder i butikken. "Vi er mere eller mindre halvvejs i vores digitale transformation," siger David Walmsley, chief digital & technology officer, der er klar med næste store projekt.

Artikel top billede

David Walmsley, chief digital & technology officer hos Pandora. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i stor digital transformation hos Pandora
  • Hvad næste del af Pandoras digitale omstilling handler om
  • Hvilket nyt ERP-system Pandora er gået i gang med at udrulle på tværs af hele organisationen
  • Om den insourcing-agenda, som Pandora er begyndt på
1.342
6:45 min
I januar 2021 stoppede Peter Cabello Holmberg på posten som CIO hos den danske smykkegigant Pandora, en post han havde bestredet i fem år.

I stedet blev britiske David Walmsley, der havde været CDO hos Pandora siden 2019, udnævnt til chief digital & technology officer - en ny rolle som samlede alle funktioner for it, digitalisering og data & analytics i én organisation.

Computerworld møder David Walmsley i Pandoras digitale hub i Aller-bygningen på Kalvebod Brygge i København med plads til 120 ansatte.

Til Computerworld fortæller David Walmsley nu, hvad der gik forud for beslutningen om, at han overtog ansvaret for hele den samlede digitale organisation.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,