Pandora står overfor afgørende næste fase i kæmpe digital omstilling: "Det er en hjerteoperation i midten af forretningen"

Smykkeforhandleren Pandora har sat digital kapacitet og transformation i kernen af sin forretning i et forsøg på at få flere og mere trofaste kunder i butikken. "Vi er mere eller mindre halvvejs i vores digitale transformation," siger David Walmsley, chief digital & technology officer, der er klar med næste store projekt.

Artikel top billede

David Walmsley, chief digital & technology officer hos Pandora. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i stor digital transformation hos Pandora
  • Hvad næste del af Pandoras digitale omstilling handler om
  • Hvilket nyt ERP-system Pandora er gået i gang med at udrulle på tværs af hele organisationen
  • Om den insourcing-agenda, som Pandora er begyndt på
1.342
6:45 min
I januar 2021 stoppede Peter Cabello Holmberg på posten som CIO hos den danske smykkegigant Pandora, en post han havde bestredet i fem år.

I stedet blev britiske David Walmsley, der havde været CDO hos Pandora siden 2019, udnævnt til chief digital & technology officer - en ny rolle som samlede alle funktioner for it, digitalisering og data & analytics i én organisation.

Computerworld møder David Walmsley i Pandoras digitale hub i Aller-bygningen på Kalvebod Brygge i København med plads til 120 ansatte.

Til Computerworld fortæller David Walmsley nu, hvad der gik forud for beslutningen om, at han overtog ansvaret for hele den samlede digitale organisation.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT