Regeringen siger nej: Vil ikke forbyde mobiltelefoner i danske skoler

Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) vil ikke forbyde elevernes brug af mobiltelefoner i skoletiden, som Moderaterne ellers har luftet muligheden for.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Regeringen vil ikke forbyde skoleelevers brug af mobiltelefoner i skolerne.

Sådan lyder det fra undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) efter, at Moderaternes børne-, undervisnings- og trivselsordfører Rasmus Lund-Nielsen fornylig luftede ideen om helt at forbyde mobiltelefoner i skoletiden.

Mattias Tesfaye meddeler, at regeringen er ‘påpasselig’ med at indføre regler og forbud, der skal følges på alle folkeskoler i landet over en kam.

Det skyldes, at det ifølge ham er de enkelte skolebestyrelser, der fastsætter skolernes regler - herunder mobilpolitikker.

Ministeren opfordrer dog skolerne til at begrænse brugen af mobiltelefoner på skolerne.

“Mobiltelefoner i skolen udgør et problem, der kan udfordre elevernes koncentration og det sociale fællesskab, hvis der ikke tages aktivt stilling til brugen,” meddeler han.

“Regeringen mener generelt, at mobiltelefoner kun bør benyttes i skolen, når det kan begrundes pædagogisk,” lyder det fra Mattias Tesfaye.

Han henviser til et par undersøgelser udarbejdet i 2018 og 2019, der viste, at langt de fleste skoler her allerede havde formuleret konkrete politikker for elevernes anvendelse af mobiltelefoner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS