Regeringen siger nej: Vil ikke forbyde mobiltelefoner i danske skoler

Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) vil ikke forbyde elevernes brug af mobiltelefoner i skoletiden, som Moderaterne ellers har luftet muligheden for.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Regeringen vil ikke forbyde skoleelevers brug af mobiltelefoner i skolerne.

Sådan lyder det fra undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) efter, at Moderaternes børne-, undervisnings- og trivselsordfører Rasmus Lund-Nielsen fornylig luftede ideen om helt at forbyde mobiltelefoner i skoletiden.

Mattias Tesfaye meddeler, at regeringen er ‘påpasselig’ med at indføre regler og forbud, der skal følges på alle folkeskoler i landet over en kam.

Det skyldes, at det ifølge ham er de enkelte skolebestyrelser, der fastsætter skolernes regler - herunder mobilpolitikker.

Ministeren opfordrer dog skolerne til at begrænse brugen af mobiltelefoner på skolerne.

“Mobiltelefoner i skolen udgør et problem, der kan udfordre elevernes koncentration og det sociale fællesskab, hvis der ikke tages aktivt stilling til brugen,” meddeler han.

“Regeringen mener generelt, at mobiltelefoner kun bør benyttes i skolen, når det kan begrundes pædagogisk,” lyder det fra Mattias Tesfaye.

Han henviser til et par undersøgelser udarbejdet i 2018 og 2019, der viste, at langt de fleste skoler her allerede havde formuleret konkrete politikker for elevernes anvendelse af mobiltelefoner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S