Film: Det fysiske geni der skabte død og ødelæggelse

I den kommende ”Oppenheimer” fortæller Christopher Nolan om chefen for Manhattan-projektet, der senere blev plaget af skyld over sin medvirken i skabelsen af verdens mest destruktive våben.

Artikel top billede

I den kommende ”Oppenheimer” fortæller Christopher Nolan om chefen for Manhattan-projektet, der senere blev plaget af skyld over sin medvirken i skabelsen af verdens mest destruktive våben.

Det er en velkendt historisk ironi, at fredselskende og dybt intelligente mennesker var med til at bygge de mest ødelæggende frembringelser, verden endnu har set – nemlig kernevåben.

Eksempelvis støbte blandt andet fysikerne Albert Einstein og Niels Bohr det teoretiske fundament, som kollegaen J. Robert Oppenheimer senere byggede videre på som leder af Manhattan-projektet.

Det er netop historien om sidstnævnte multitalent indenfor teoretisk fysisk, der fortælles i den kommende film ”Oppenheimer.” Filmen får premiere til juli, og der er for nylig frigivet en trailer som kan ses her.

Her får man beretningen om en mand, der trods enormt tidspres og nærmest uoverstigelige vanskeligheder fik et af verdens mest ambitiøse projekter på skinner. Men som samtidig kæmpede mod egne dæmoner og en grundlæggende tvivl om hele projektets moralske grundlag.

Efter første sprængning konstaterede han således med afsæt i hindu-teksten Bhagavad Gita, at: "Now I am become Death, the destroyer of worlds.”

Oppenheimer måtte desuden bakse med en tilbagevendende mistanke om kommunistiske tilbøjeligheder, hvilket han dog trods alt senere blev renset for.

Der er mere en god grund til at glæde sig til filmen, som er instrueret af den ofte fremragende Christopher Nolan og i titelrollen har Cillian Murphy, kendt fra Peaky Blinders og talrige film.

Dertil ses i birollerne en række navne, man ellers er vant til at se øverst på plakaterne; bl.a. Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Rami Malek, Josh Hartnett og Kenneth Branagh.

For øvrigt bygger filmen på biografien American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer af Kai Bird og Martin J. Sherwin. Bogen var mere end 25 år undervejs, men blev til gengæld belønnet med en Pulitzerpris i 2006.

Så vil man gerne vide lidt mere om Oppenheimer, før der blændes op for filmen, så er dén en god begyndelse, og man kan evt. starte med kvit og frit at skimme de første 30 sider på Amazon.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network