Film: Det fysiske geni der skabte død og ødelæggelse

I den kommende ”Oppenheimer” fortæller Christopher Nolan om chefen for Manhattan-projektet, der senere blev plaget af skyld over sin medvirken i skabelsen af verdens mest destruktive våben.

Artikel top billede

I den kommende ”Oppenheimer” fortæller Christopher Nolan om chefen for Manhattan-projektet, der senere blev plaget af skyld over sin medvirken i skabelsen af verdens mest destruktive våben.

Det er en velkendt historisk ironi, at fredselskende og dybt intelligente mennesker var med til at bygge de mest ødelæggende frembringelser, verden endnu har set – nemlig kernevåben.

Eksempelvis støbte blandt andet fysikerne Albert Einstein og Niels Bohr det teoretiske fundament, som kollegaen J. Robert Oppenheimer senere byggede videre på som leder af Manhattan-projektet.

Det er netop historien om sidstnævnte multitalent indenfor teoretisk fysisk, der fortælles i den kommende film ”Oppenheimer.” Filmen får premiere til juli, og der er for nylig frigivet en trailer som kan ses her.

Her får man beretningen om en mand, der trods enormt tidspres og nærmest uoverstigelige vanskeligheder fik et af verdens mest ambitiøse projekter på skinner. Men som samtidig kæmpede mod egne dæmoner og en grundlæggende tvivl om hele projektets moralske grundlag.

Efter første sprængning konstaterede han således med afsæt i hindu-teksten Bhagavad Gita, at: "Now I am become Death, the destroyer of worlds.”

Oppenheimer måtte desuden bakse med en tilbagevendende mistanke om kommunistiske tilbøjeligheder, hvilket han dog trods alt senere blev renset for.

Der er mere en god grund til at glæde sig til filmen, som er instrueret af den ofte fremragende Christopher Nolan og i titelrollen har Cillian Murphy, kendt fra Peaky Blinders og talrige film.

Dertil ses i birollerne en række navne, man ellers er vant til at se øverst på plakaterne; bl.a. Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Rami Malek, Josh Hartnett og Kenneth Branagh.

For øvrigt bygger filmen på biografien American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer af Kai Bird og Martin J. Sherwin. Bogen var mere end 25 år undervejs, men blev til gengæld belønnet med en Pulitzerpris i 2006.

Så vil man gerne vide lidt mere om Oppenheimer, før der blændes op for filmen, så er dén en god begyndelse, og man kan evt. starte med kvit og frit at skimme de første 30 sider på Amazon.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse