Bitcoin-kursen gør comeback: Steget med 26 procent i år

Bitcoin-kursen har været stigende i de første uger af 2023, hvor værdien er oppe med 26 procent.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

2022 var et hårdt år for bitcoin-kursen, der endte ud i et frit fald fra oktober og frem.

Men her i 2023 har det kun gået en vej for kryptovalutaen - og det er op.

Siden årsskiftet er værdien af en bitcoin steget med 26 procent. Derved har valutaen passereret 20.000 dollar-grænsen igen. Alene den sidste uge er kursen steget med 22 procent.

Det er dog ikke den eneste kryptovaluta, der har oplevet medvind de sidste uger. Den næststørste digitale valuta, Ethereum, er eksempelvis steget med 29 procent i år alene.

"Efter et hårdt år for krypto i 2022, så ser vi nu den omvendte trend," udtaler Jake Gordon, analytiker hos Bespoke Investment Group, til Reuters.

Ifølge mediet vurderer analytikere nu, at investorernes sats på et mere positivt makroøkonomisk billede skaber et hop i de mere risikable investeringer.

I oktober 2021 toppede Bitcoin-kursen med en værdi på over 61.000 dollar. På daværende tidspunkt lå Ethereum omkring 4.300 dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse