Bitcoin-kursen gør comeback: Steget med 26 procent i år

Bitcoin-kursen har været stigende i de første uger af 2023, hvor værdien er oppe med 26 procent.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

2022 var et hårdt år for bitcoin-kursen, der endte ud i et frit fald fra oktober og frem.

Men her i 2023 har det kun gået en vej for kryptovalutaen - og det er op.

Siden årsskiftet er værdien af en bitcoin steget med 26 procent. Derved har valutaen passereret 20.000 dollar-grænsen igen. Alene den sidste uge er kursen steget med 22 procent.

Det er dog ikke den eneste kryptovaluta, der har oplevet medvind de sidste uger. Den næststørste digitale valuta, Ethereum, er eksempelvis steget med 29 procent i år alene.

"Efter et hårdt år for krypto i 2022, så ser vi nu den omvendte trend," udtaler Jake Gordon, analytiker hos Bespoke Investment Group, til Reuters.

Ifølge mediet vurderer analytikere nu, at investorernes sats på et mere positivt makroøkonomisk billede skaber et hop i de mere risikable investeringer.

I oktober 2021 toppede Bitcoin-kursen med en værdi på over 61.000 dollar. På daværende tidspunkt lå Ethereum omkring 4.300 dollar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S