Nu kommer HomePod 2 til Danmark: Se prisen på den smarte Apple-højttaler

Apples anden generations HomePod-højttaler er som skabt til det smarte hjem.

Artikel top billede

Apple HomePod Gen 2 gemmer på helt ny hardware. (Foto: Apple PR)

Apples bud på en smart-højttaler, HomePod’en, har længe styret uden om det danske marked.

Ventetiden er dog ovre nu, for Apple er i stedet klar med anden generation, som debuterer samtidig med den globale debut for smart-højttaleren.

Derudover vil mini-varianten også blive introduceret på det danske marked i løbet af foråret.

Her tager Apple udgangspunkt i nøjagtig samme enkle design som i forgængeren, men med en grundig ombygning indvendigt, samtidig med at mange komponenter overhales.

Lidt lettere model

Den nye Apple-højttaler er 200 gram lettere end sin forgænger, men er fortsat en relativ tung sag på 2,3 kilo i forhold til sine dimensioner 16,8 gange 14,2 centimeter.

Den lavere vægt kommer blandt andet fra brugen af færre højttaler-enheder. Her diskes kun op med fem tweeters mod syv tidligere. Her er også kun fire mikrofoner indbygget mod seks tidligere. Bunden af lyden sikres fortsat af en fire tommers woofer.

Det nye setup kan ifølge Apple sikre, at højttaleren kan registrere, hvordan det er placeret i et rum og instille lyden alt efter det er placeret tæt på eller langt fra en væg. Ligesom originalen kan to højttalere samtidig sluttes sammen i stereo eller agere Dolby Atmos højttaler til Apple TV 4K.

Selve regnekræfterne til at styre musik og stemmegenkendelse kommer heller ikke længere fra en iPhone-processor (Apple A8) men varetages af en Apple S7 processor, som kendes fra Apples Watch Series 7.

Nye funktioner

Med den nye højttaler følger også helt ny hardware, såsom temperatur og luftfugtighed sensorer, der kan anvendes til at fjernstyre enheder som smart-termostater.

Senere på året kommer en opdatering, som vil kunne genkende lyden fra røgalarmer og CO2-alarmer, og sende besked videre.

Samtidig bliver den nye højttaler kompatibel med Thread og Matter smart-home standarderne.

Pris og tilgængelighed

Apples nye HomePod får dansk salgsdebut i løbet af foråret 2023, mens den i visse øvrige markeder som det amerikanske debuterer allerede 1. februar.

Herhjemme vil den komme i farverne sort eller hvis til en lanceringspris på 2.599 kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks