Nu kommer Apples smart-højttaler til Danmark: Få pris og tilgængelighed her

Apples Homepod Mini-højttaler har allerede to år på bagen, men forstår nu dansk tale.

Artikel top billede

Apples bud på en lille intelligent højttaler til hjemmet, Homepod Mini, er langt fra ny. Den har hele to år på bagen.

Men inden længe er den ny på det danske marked, hvor den vil kunne erhverves i et udvalg af fem forskellige farver (hvid, blå, gul, orange og ’space grey’) til 899 kroner.

Det fremgår af Apples hjemmeside, hvoraf det også fremgår, at højttalerne vil bliver leverer i foråret 2023.

Med højttaleren følger USB-C-kabel og en 20 watts lader. Den vejer 345 gram og måler knap 10 centimeter i diameter samt 8,4 centimeter i højden.

Fidusen med Homepod

Ved at lade Apple-højttaleren ind i dit hjem, får du gevinsten af at have en smart-højttaler, som ud over at spille musik uden bluetooth-afbrydelser også kan stemmestyres via Apples Siri-assistent.

Som med Homepod Mini er musikken i højsædet, hvorfor integrationen med Apples Music-streamingservice er prioriteret med blandt andet en samkørsel af tjenestens anbefalingsalgoritmer og højttaleren.

Hvis du beder den om at ’spille noget musik jeg kan lide’, vil den lystre ud fra dine Apple Music præferencer.

Andre tjenester som Spotify og Tidal kan dog også afspille via Apple Airplay-standard, hvilket altså efterlader Android-brugere ude i kulden.

Homepod mini er ligesom øvrige smart-højttalere udstyret med mikrofoner, der konstant lytter efter eventuelle stemmekommandoer i rummet.

Apple giver dog her muligheden for at slå stemmestyringen fra, mens stemmegenkendelsen foregår ombord på enheden via en dedikeret S-chip, som den man finde i Apples Watch.

Stor opdatering bag

Apples højttaler-satsning har ladet vente på sig herhjemme, men har været afhængig af, at den danske version af Siri-stemmestyringen, har været tilgængelig på platformen.

Det er den blot blevet denne uge, i forbindelsen med opdateringen til version 16.2 af Apples Homepod OS.

Denne falder overens med samme software-version til Apple TV OS 16.2 som ligeledes giver adgang til søgninger på danske med Apples TV-boks.

Du kan læse mere om iOS 16.2 her:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S