Hackere har kompromitteret 37 millioner telekunder: Har stjålet data

Teleselskabet med 110 millioner brugere er for anden gang siden 2021 blevet kompromitteret. Her er hvad hackerne er sluppet afsted med.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

Det amerikanske teleselskab T-Mobile er i gang med at efterforske et databrud, der involverer 37 millioner efterbetalte og forudbetalte konti.

Virksomheden har identificeret ondsindet aktivitet 5. januar, hvor nogle "grundlæggende" kundeoplysninger blev indhentet i forbindelse med kompromitteringen - det være sig data som navne, faktureringsadresser, mails og telefonnumre.

T-Mobile mener, at hackerne havde adgang til deres data siden 25. november 2022.

Ingen følsomme data er kompromitterede, oplyser selskabet i angrebet:

"Ingen adgangskoder, betalingskortoplysninger, cpr-numre, offentlige id-numre eller andre finansielle kontooplysninger blev kompromitteret," lyder det i en erklæring.

T-Mobile forventer at pådrage sig betydelige omkostninger i forbindelse med hændelsen.

"Vores efterforskning er stadig i gang, men den ondsindede aktivitet ser ud til at være fuldstændig indkredset på nuværende tidspunkt, og der er i øjeblikket ingen beviser for, at den ondsindede aktør var i stand til at bryde eller kompromittere vores systemer eller vores netværk," lyder det fra en talsperson i virksomheden.

Man er ved at underettet de berørte kunder.

U.S. Federal Communications Commission (FCC) har i den forbindelse åbnet en undersøgelse af hændelsen.

Det er ikke første gang T-Mobile, der har 110 millioner abonnenter, oplever at hackere har succes med at bryde ind i deres systemer. Dengang, i 2021, blev oplysninger på 76,6 millioner mennesker kompromitterede.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job