Professionshøjskole i Slagelse med 9.000 studerende ramt af cyber-angreb midt i eksamenstiden

Professionshøjskolen Absalon blev i mandags ramt af et cyberangreb, som førte til ustabile og nedlukkede it-systemer.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Professionshøjskolen Absalon i Slagelse med 9.000 studerende blev i mandags - midt i eksamenstiden - ramt af et cyber-angreb, som gav ustabile it-systemer. Nogle systemer måtte lukkes ned.

Ifølge Absalon lykkedes det skolens it-afdeling at begrænse angrebets omfang.

“Det er stadig lidt uklart for os, hvad formålet med angrebet var. Heldigvis var vi forberedte på sådanne angreb og fik reageret hurtigt, hvilket umiddelbart har begrænset skaderne. Der er dog stadig dele af vores it-systemer, som vi arbejder på, og vi er fortsat ved at skabe os det fulde overblik over omfanget, siger professionshøjskoledirektør Kristian Ørnsholt.

Angrebet sker midt i eksamenstiden for flere studerende på Absalon:

“De fleste af de systemer, der er rettet mod de studerende, er heldigvis ikke påvirket af angrebet. Men der er også systemer, der fortsat er ustabile eller nedlukkede, og det er selvfølgelig enormt frustrerende. Hvis der i forbindelse med igangværende eksamener er it-løsninger, der ikke fungerer, vil der så vidt muligt blive fundet andre løsninger for de studerende, siger Kristian Ørnsholt.

Absalons IT-afdeling arbejder stadig på at kortlægge omfanget af angrebet.

Absalon er en af Danmarks seks professionshøjskoler. Absalon uddanner lærere, pædagoger, sygeplejersker, ingeniører, socialrådgivere med flere.

Absalon har 9.000 studerende på fuld tid og 3.500 i efter- og videreuddannelse. Skolen har 800 medarbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS