Professionshøjskole i Slagelse med 9.000 studerende ramt af cyber-angreb midt i eksamenstiden

Professionshøjskolen Absalon blev i mandags ramt af et cyberangreb, som førte til ustabile og nedlukkede it-systemer.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Professionshøjskolen Absalon i Slagelse med 9.000 studerende blev i mandags - midt i eksamenstiden - ramt af et cyber-angreb, som gav ustabile it-systemer. Nogle systemer måtte lukkes ned.

Ifølge Absalon lykkedes det skolens it-afdeling at begrænse angrebets omfang.

“Det er stadig lidt uklart for os, hvad formålet med angrebet var. Heldigvis var vi forberedte på sådanne angreb og fik reageret hurtigt, hvilket umiddelbart har begrænset skaderne. Der er dog stadig dele af vores it-systemer, som vi arbejder på, og vi er fortsat ved at skabe os det fulde overblik over omfanget, siger professionshøjskoledirektør Kristian Ørnsholt.

Angrebet sker midt i eksamenstiden for flere studerende på Absalon:

“De fleste af de systemer, der er rettet mod de studerende, er heldigvis ikke påvirket af angrebet. Men der er også systemer, der fortsat er ustabile eller nedlukkede, og det er selvfølgelig enormt frustrerende. Hvis der i forbindelse med igangværende eksamener er it-løsninger, der ikke fungerer, vil der så vidt muligt blive fundet andre løsninger for de studerende, siger Kristian Ørnsholt.

Absalons IT-afdeling arbejder stadig på at kortlægge omfanget af angrebet.

Absalon er en af Danmarks seks professionshøjskoler. Absalon uddanner lærere, pædagoger, sygeplejersker, ingeniører, socialrådgivere med flere.

Absalon har 9.000 studerende på fuld tid og 3.500 i efter- og videreuddannelse. Skolen har 800 medarbejdere.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S