Microsoft vil forbedre funktionen til at fortryde mails

Microsoft vil forbedre funktionen for tilbagekaldelse af mails, så den virker ved modtagere af andre mails end Outlook.

Artikel top billede

Hvis du er typen, der får trykket ’send’ lidt for hurtigt til kollegaerne, er der godt nyt til dig.

Microsoft vil nemlig forbedre tilbagekaldelse af mails.

"Funktionen til tilbagekaldelse af meddelelser i Outlook til Windows er ekstremt populær blandt brugere, men alligevel fungerer den ikke altid så godt," skriver Microsoft i sit roadmap og fortsætter:

"En del af problemet er, at tilbagekaldelsen er klientbaseret, og tilbagekaldelsen kan kun ske, hvis modtageren også bruger Outlook. Med millioner af brugere med postkasser i Microsoft 365 er vi nu i stand til at forbedre tilbagekaldelse af beskeder ved at udføre tilbagekaldelsen direkte mod modtagernes skypostkasser. Så det er ikke længere ligegyldigt, hvilken e-mail-klient modtageren bruger."

Tilbagekaldelsen vil ske i modtagerens cloud-postkasse, og når modtagerens e-mail-klient synkroniserer med deres cloud-postkasse, vil beskeden være væk.

Microsoft skriver dog, at der vil være scenarier, hvor tilbagekaldelse ikke vil være muligt, så som for meddelelser, der sendes uden for organisationens Microsoft 365-område, forventer tech-giganten, at flytning af tilbagekaldelsen til cloud forbedre succesraten betydeligt.

Funktionen er lige nu under udvikling, det fremgår ikke konkret, hvornår den bliver bredt tilgængelig.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos