Microsoft vil forbedre funktionen til at fortryde mails

Microsoft vil forbedre funktionen for tilbagekaldelse af mails, så den virker ved modtagere af andre mails end Outlook.

Artikel top billede

Hvis du er typen, der får trykket ’send’ lidt for hurtigt til kollegaerne, er der godt nyt til dig.

Microsoft vil nemlig forbedre tilbagekaldelse af mails.

"Funktionen til tilbagekaldelse af meddelelser i Outlook til Windows er ekstremt populær blandt brugere, men alligevel fungerer den ikke altid så godt," skriver Microsoft i sit roadmap og fortsætter:

"En del af problemet er, at tilbagekaldelsen er klientbaseret, og tilbagekaldelsen kan kun ske, hvis modtageren også bruger Outlook. Med millioner af brugere med postkasser i Microsoft 365 er vi nu i stand til at forbedre tilbagekaldelse af beskeder ved at udføre tilbagekaldelsen direkte mod modtagernes skypostkasser. Så det er ikke længere ligegyldigt, hvilken e-mail-klient modtageren bruger."

Tilbagekaldelsen vil ske i modtagerens cloud-postkasse, og når modtagerens e-mail-klient synkroniserer med deres cloud-postkasse, vil beskeden være væk.

Microsoft skriver dog, at der vil være scenarier, hvor tilbagekaldelse ikke vil være muligt, så som for meddelelser, der sendes uden for organisationens Microsoft 365-område, forventer tech-giganten, at flytning af tilbagekaldelsen til cloud forbedre succesraten betydeligt.

Funktionen er lige nu under udvikling, det fremgår ikke konkret, hvornår den bliver bredt tilgængelig.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec