Microsoft vil forbedre funktionen til at fortryde mails

Microsoft vil forbedre funktionen for tilbagekaldelse af mails, så den virker ved modtagere af andre mails end Outlook.

Artikel top billede

Hvis du er typen, der får trykket ’send’ lidt for hurtigt til kollegaerne, er der godt nyt til dig.

Microsoft vil nemlig forbedre tilbagekaldelse af mails.

"Funktionen til tilbagekaldelse af meddelelser i Outlook til Windows er ekstremt populær blandt brugere, men alligevel fungerer den ikke altid så godt," skriver Microsoft i sit roadmap og fortsætter:

"En del af problemet er, at tilbagekaldelsen er klientbaseret, og tilbagekaldelsen kan kun ske, hvis modtageren også bruger Outlook. Med millioner af brugere med postkasser i Microsoft 365 er vi nu i stand til at forbedre tilbagekaldelse af beskeder ved at udføre tilbagekaldelsen direkte mod modtagernes skypostkasser. Så det er ikke længere ligegyldigt, hvilken e-mail-klient modtageren bruger."

Tilbagekaldelsen vil ske i modtagerens cloud-postkasse, og når modtagerens e-mail-klient synkroniserer med deres cloud-postkasse, vil beskeden være væk.

Microsoft skriver dog, at der vil være scenarier, hvor tilbagekaldelse ikke vil være muligt, så som for meddelelser, der sendes uden for organisationens Microsoft 365-område, forventer tech-giganten, at flytning af tilbagekaldelsen til cloud forbedre succesraten betydeligt.

Funktionen er lige nu under udvikling, det fremgår ikke konkret, hvornår den bliver bredt tilgængelig.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo