Kæmpe slag mod Google: Amerikanske myndigheder anklager og truer techgigantens enorme annonceforretning

Det amerikanske justitsministerium hiver nu Google i retten med anklager om at misbruge sin dominans på online-annoncemarkedet og med krav om at frasælge Googles system til annoncehåndtering. Et kæmpe slag mod Google, som henter 80 procent af sin omsætning på annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

I øjebklikket går der nærmest ikke en uge, før et nyt søgsmål mod Google eller en af de andre techgiganter sættes i søen et sted i verden.

Så sent som 12. januar var det de tyske konkurrencemyndigheder, der i en ny sag var ude efter Googles databehandleraftaler.

Men i går tirsdag 24. januar landede et af de absolut mest giftige søgsmål for Google. Det skriver Reuters.

Det amerikanske justitsmininesterium har indledt en sag mod Google med anklager om at misbruge sin dominans på online-annoncemarkedet og med krav om at frasælge Googles system til annoncehåndtering. Dette system kaldet Ad Manager stod i 2021 alene for 12 procent af Googles omsætning.

Netop annonce-delen af Googles forretning har altid været en veritabel guldgrube for selskabet og står i dag for 80 procent af Googles omsætning.

Men der har også været rejst tvivl om fairness i Googles system til håndtering af annoncer - og især den del, hvor man som ejer af et website kan bortauktionere annonceplads via Google.

I søgsmålet skriver myndighederne:

“Google har benyttet konkurrencebegrænsende, diskriminerende og ulovlige midler til at eliminere eller alvorligt mindske enhver trussel mod selskabets dominans over digitale reklameteknologier."

Google siger i en kommentar til søgsmålet, at den amerikanske regering “fordobler et mangelfuldt argument, der ville bremse innovation, hæve annoncegebyrer og gøre det sværere for tusindvis af små virksomheder og udgivere at vokse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job