Frederiksberg Kommune forbyder TikTok

Frederiksberg har som en af de første danske myndigheder valgt at forbyde TikTok på kommunens enheder.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Der har ikke været mange meldinger blandt danske myndigheder om TikTok, men nu går Frederiksberg Kommune ud og blacklister det sociale medie på kommunens enheder i kølvandet på, at lignende lovgivning er blevet indført i USA.

Det skriver Radar.

"Da TikTok hverken dengang eller i dag vurderes som relevant for kommunens arbejde, er det fortsat kommunens beslutning, at applikationen ikke er risikoen værd," skriver kommunikationschef Martin Jensen til mediet.

Kommunen kan gennem it-systemet Mobile Device Systems sikre, at enhederne ikke kan downloade TikTok-appen, skriver Radar.

I USA er TikTok forbudt at bruge på enheder, der bruges i arbejdsmæssig sammenhæng af ansatte Repræsentanternes Hus. Mens flere delstater også har indført restriktioner mod appen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS