Morgen-briefing: Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus / Trump er tilbage på Facebook og Instagram / Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe

Morgen-briefing: Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus / Trump er tilbage på Facebook og Instagram / Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe / Briterne vil støtte chipproduktionen i landet / Teslas omsætning voksede over 50 procent

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så hedder det torsdag, ohg her endnu en omgang korte men vigtige it-nyheder fra Computerworld. Ved tasterne denne morgen: Niels Veileborg.

Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus

Aarhus Letbane blev i en måned slutningen af 2022 tvunget til at køre efter en nødkøreplan med betydelig færre afgange. Det skyldes manglende eftersyn af togenes aksler, når de havde kørt 500.000 kilometer, som betød, at selskabet pludselig måtte trække syv vognsæt ud af driften.

Nu viser en analyse, at årsagen til det hele er en simpel fejlbetjening af det it-system, der bruges til driften af togsættene. Det skriver Lokalavisen Aathus.

Eftersynene af akslerne fremgik aldrig af de rapporter om manglende udførte opgave, som trækkes ud af systemet, så et enkelt flueben det rette sted manglede simpelthen.

Trump er tilbage på Facebook og Instagram

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump er snart tilbage på de sociale medier Facebook og Instagram. Det skriver Reuters.

Meta lukkede hans adgang til medierne efter stormen på Capitol Hill den 6. januar 2021 Trump har annonceret, at han går efter præsidentposten til valget i 2024. Han har 34 millioner følgere på Facebook og 23 million på Instagram.

Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe

De britiske myndigheder advarer nu mod en russisk hackergruppe kaldet Cold River, som angiveligt står bag en omfattende indsamling af information. Gruppen har ramt ansatte hos offentlige myndigheder, universiteter, forsvaret, journalister og aktivister. Det skriver Reuters.

Gruppen opererer ved at hjælp af falske mailadresser og falske profiler på sociale medier. Ofrene lokkes til - efter en del korrespondence frem og tilbage - at klikke på et link, som ender med, at ofrene indtaster fortrolige login-detaljer.

Briterne vil støtte chipproduktionen i landet

Den britiske regering vil bruge skattemidler til at støtte landets egen chipproduktion. Det skriver Reuters.

Pengene skal bruges til både seed-kapital til startups, vækststøtte til eksisterende virksomheder og til at gøre området mere attraktivt for venturekapitalister.

Målet er dels at udnytte det fulde potentiale, dels sikre leverancer.

Teslas omsætning voksede over 50 procent

Teslas seneste årsregnskab viser, at selskabets omsætning voksede med over 50 procent i 2022 og nåde 555 milliarder kroner. Det skriver Finans.

Resultatet på bunden blev mere end fordoblet og endte på 86 milliarder kroner.

Selskabet regner med næsten af fordoble produktionen og levere 1,8 millioner biler i 2023.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S