Morgen-briefing: Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus / Trump er tilbage på Facebook og Instagram / Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe

Morgen-briefing: Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus / Trump er tilbage på Facebook og Instagram / Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe / Briterne vil støtte chipproduktionen i landet / Teslas omsætning voksede over 50 procent

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så hedder det torsdag, ohg her endnu en omgang korte men vigtige it-nyheder fra Computerworld. Ved tasterne denne morgen: Niels Veileborg.

Fejlbetjening af it-system skyld i letbanekaos i Aarhus

Aarhus Letbane blev i en måned slutningen af 2022 tvunget til at køre efter en nødkøreplan med betydelig færre afgange. Det skyldes manglende eftersyn af togenes aksler, når de havde kørt 500.000 kilometer, som betød, at selskabet pludselig måtte trække syv vognsæt ud af driften.

Nu viser en analyse, at årsagen til det hele er en simpel fejlbetjening af det it-system, der bruges til driften af togsættene. Det skriver Lokalavisen Aathus.

Eftersynene af akslerne fremgik aldrig af de rapporter om manglende udførte opgave, som trækkes ud af systemet, så et enkelt flueben det rette sted manglede simpelthen.

Trump er tilbage på Facebook og Instagram

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump er snart tilbage på de sociale medier Facebook og Instagram. Det skriver Reuters.

Meta lukkede hans adgang til medierne efter stormen på Capitol Hill den 6. januar 2021 Trump har annonceret, at han går efter præsidentposten til valget i 2024. Han har 34 millioner følgere på Facebook og 23 million på Instagram.

Storbritannien advarer mod russisk hackergruppe

De britiske myndigheder advarer nu mod en russisk hackergruppe kaldet Cold River, som angiveligt står bag en omfattende indsamling af information. Gruppen har ramt ansatte hos offentlige myndigheder, universiteter, forsvaret, journalister og aktivister. Det skriver Reuters.

Gruppen opererer ved at hjælp af falske mailadresser og falske profiler på sociale medier. Ofrene lokkes til - efter en del korrespondence frem og tilbage - at klikke på et link, som ender med, at ofrene indtaster fortrolige login-detaljer.

Briterne vil støtte chipproduktionen i landet

Den britiske regering vil bruge skattemidler til at støtte landets egen chipproduktion. Det skriver Reuters.

Pengene skal bruges til både seed-kapital til startups, vækststøtte til eksisterende virksomheder og til at gøre området mere attraktivt for venturekapitalister.

Målet er dels at udnytte det fulde potentiale, dels sikre leverancer.

Teslas omsætning voksede over 50 procent

Teslas seneste årsregnskab viser, at selskabets omsætning voksede med over 50 procent i 2022 og nåde 555 milliarder kroner. Det skriver Finans.

Resultatet på bunden blev mere end fordoblet og endte på 86 milliarder kroner.

Selskabet regner med næsten af fordoble produktionen og levere 1,8 millioner biler i 2023.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,