Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor Norge fyrer 200, skærer kraftigt i konsulentbudgettet og ombygger organisationen

Telenor i Norge fyrer 200 ansatte og bygger om i organisationen, så der er færre chefer. Telenor skærer også kraftigt ned på antallet af eksterne konsulenter. Selskabet skal være mere kundefokuseret, siger topchefen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor fyrer Telenor Norge
188
1 min
Telenor Norge ændrer sin organisationsstruktur, og det koster 200 ansatte jobbet. Samtidig skærer Telenor i Norge kraftigt ned på brugen af eksterne konsulenter, og sammen med den naturlige afgang i løbet af året ender det med en besparelse på 400 årsværk.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Politiet etablerer særlig taskforce for at få problemramt kæmpe it-projekt i mål - skal begynde forfra flere steder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter blodig fyringsrunde blandt it-folkene i Tryg: Disse ting skal du være opmærksom på, når din arbejdsgiver massefyrer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Så meget kommer kæmpe tele-aftale med Norlys Mobil til at koste de enkelte områder i Danmark: Her er priserne

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter fyringsrunde og nedjustering sænker NNIT endnu engang forventningerne: “Der er modvind"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Bølge af udskiftninger over sommeren: Alle disse danske top-CIO'er har skiftet job