EU rasler med sablen over for Microsoft: Vil indlede sag mod Teams

EU har haft gang i en granskning af Microsoft Teams på baggrund af en klage fra Slack, og nu står Microsoft overfor en konkurrencesag.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft står overfor en konkurrencesag i EU i forbindelse med besked- og videotjenesten Teams.

Det skriver Politico.

EU-undersøgelsen sker på baggrund af en klage fra den konkurrerende tjeneste Slack, som er ejet af Salesforce, som blev indsendt i 2020.

Undersøgelsen går på den konkurrencefordel, Teams opnår som videomødetjeneste, fordi den er en del af Microsoft 365-produktporteføljen, og Teams er derved ofte med i en større pakkeløsning for virksomhedskunder, mens andre kommunikationsplatforme i højere grad må stå alene som enligt produkt.

Klagens formål er at få udskilt Teams fra resten af Office- og Microsoft 365-suiten, så der er mere jævne vilkår på markedet for kommunikationsplatforme.

Europa-Kommissionen vil eskalere undersøgelsen hurtigt og i gang med at udarbejde en klagepunktserklæring, skriver mediet.

I de seneste uger har kommissionen samlet informationer fra Microsofts konkurrenter, som skal bruges i sagen.

I en melding fra kommissionen lyder det blot, at "vurderingen af ​​klagen er i gang," mens Microsoft ikke har ønsket at kommentere Politicos historie.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job