Digital Post ramt af netværksproblemer: Skaber udfordringer ved login

Den offentlige Digital Post-løsning er ramt af netværksproblemer. Det resulterer i bøvl med at logge på og længere svartider.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen)

(Opdatering: Klokken 12:04 er netværksproblemerne løst, og driften er igen stabil, lyder det i en statusopdatering.)

Hvis du i øjeblikket ikke kan logge på Digital Post eller oplever lange svartider, så er du formentlig ikke den eneste.

Digitaliseringsstyrelsen melder nemlig torsdag morgen, at der er netværksproblemer, der skaber bøvl med den offentlige it-løsning.

klokken 10.23 lød det af opdatering på systemets driftsside, at der var problemer, som udløste længere svartider, når man logger på Digital Post.

Kort efter lød opdateringen så, at årsagen til de lange svartider skyldtes netværksproblemer.

Digital Post kan tilgås både via e-Boks, Mit.dk, Virk.dk, Borger.dk samt Digital Post-appen.

Inde på Borger.dk fremgår det af en servicemeddelelse på forsiden: "Hvis du oplever problemer med at logge på Digital Post, prøv eventuelt igen senere. Vi arbejder på at løse problemet og beklager ulejligheden."

Det er Netcompany, der drifter og udvikler den bagvedliggende infrastrutkur for Digital Post. Det er en opgave, som selskabet overtog fra e-Boks i fjor.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job