Digital Post ramt af netværksproblemer: Skaber udfordringer ved login

Den offentlige Digital Post-løsning er ramt af netværksproblemer. Det resulterer i bøvl med at logge på og længere svartider.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen)

(Opdatering: Klokken 12:04 er netværksproblemerne løst, og driften er igen stabil, lyder det i en statusopdatering.)

Hvis du i øjeblikket ikke kan logge på Digital Post eller oplever lange svartider, så er du formentlig ikke den eneste.

Digitaliseringsstyrelsen melder nemlig torsdag morgen, at der er netværksproblemer, der skaber bøvl med den offentlige it-løsning.

klokken 10.23 lød det af opdatering på systemets driftsside, at der var problemer, som udløste længere svartider, når man logger på Digital Post.

Kort efter lød opdateringen så, at årsagen til de lange svartider skyldtes netværksproblemer.

Digital Post kan tilgås både via e-Boks, Mit.dk, Virk.dk, Borger.dk samt Digital Post-appen.

Inde på Borger.dk fremgår det af en servicemeddelelse på forsiden: "Hvis du oplever problemer med at logge på Digital Post, prøv eventuelt igen senere. Vi arbejder på at løse problemet og beklager ulejligheden."

Det er Netcompany, der drifter og udvikler den bagvedliggende infrastrutkur for Digital Post. Det er en opgave, som selskabet overtog fra e-Boks i fjor.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S