Telia vil skære 1.500 stillinger fra i år: Danske medarbejdere går fri

Telia presses af den forværrede makroøkonomiske situation, og derfor vil der skæres omkring 1.500 stillinger i 2023.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

I løbet af 2023 vil Telia nedlægge 1.500 stillinger.

De første 1.000 vil allerede nedlægges i løbet af året første kvartal, skriver Computersweden.

Selskabet, der er ledet af den tidligere TDC-chef, Allison Kirkby, vil skære ned i antal ansatte og brugen af konsulenter for at mindske omkostningerne.

Mobiloperatøren presses nemlig af den forværrede makroøkonomiske situation, lyder det.

Telia nylige regnskab for fjerde kvartal af 2022 viste et driftsunderskud på 17,9 milliarder svenske kroner, og tidligere har selskabet rapporteret en goodwill-nedskrivning på 19,8 milliarder svenske kroner.

ITWatch skriver dog, at den danske forretning ikke vil blive ramt af fyringerne. Det skyldes, at Telia Danmark i forvejen er i gang med en reorganisering af forretningen.

Telia, der har hovedsæde i Stockholm, har 20.000 ansatte fordelt over Sverige, Danmark, Finland, Norge, Letland, Litauen og Estland.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen