Telia vil skære 1.500 stillinger fra i år: Danske medarbejdere går fri

Telia presses af den forværrede makroøkonomiske situation, og derfor vil der skæres omkring 1.500 stillinger i 2023.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

I løbet af 2023 vil Telia nedlægge 1.500 stillinger.

De første 1.000 vil allerede nedlægges i løbet af året første kvartal, skriver Computersweden.

Selskabet, der er ledet af den tidligere TDC-chef, Allison Kirkby, vil skære ned i antal ansatte og brugen af konsulenter for at mindske omkostningerne.

Mobiloperatøren presses nemlig af den forværrede makroøkonomiske situation, lyder det.

Telia nylige regnskab for fjerde kvartal af 2022 viste et driftsunderskud på 17,9 milliarder svenske kroner, og tidligere har selskabet rapporteret en goodwill-nedskrivning på 19,8 milliarder svenske kroner.

ITWatch skriver dog, at den danske forretning ikke vil blive ramt af fyringerne. Det skyldes, at Telia Danmark i forvejen er i gang med en reorganisering af forretningen.

Telia, der har hovedsæde i Stockholm, har 20.000 ansatte fordelt over Sverige, Danmark, Finland, Norge, Letland, Litauen og Estland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS