Hukommelses-chips kan stå foran enorme prisfald

Eksperter forudser, at priserne på ram og flash-hukommelse vil falde kraftigt i 2023, og dermed forstætter de seneste måneders tendens.

Artikel top billede

(Foto: Micron)

Går du med overvejelser om at udstyre din computer med lidt ekstra hukommelser

Så er der godt nyt på vej.

For ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal står hukommelseschips til at falde dramatisk i pris i løbet af årets første halvår.

Eksempelvis meddeler analysehuset Trendforce, at det forventes at priserne på DRAM-hukommelseschips vil falde med 20 procent i første kvartal og 11 procent i det andet kvartal, mens priserne på NAND flash forventes at falde med 10 procent i første kvartal og tre procent i andet kvartal.

De markante prisfald kommer efter, at priserne allerede er faldet med 20 procent i det sidste kvartal af 2022.

Dalende appetit på forbrugerelektronik

Når priserne rasler ned på denne måde, skyldes det i høj grad faldende efterspørgsel. Således har appetitten på forbrugerelektronik taget et markant dyk efter, at efterspørgslen toppede under pandemien. Samtidig er mange chip-producenter gået ind 2023 med bugnende lagerbeholdninger.

Udviklingen får ifølge Wall Street Journal også konsekvenser for store chipproducenter som Micron Technology, SK Hynix og Wester Digital, der planlægger at sænke deres produktion af hukommelseschip, nedlægge stillinger og tilbagerulle allerede planlagte investeringer i udvidet produktionskapacitet.

Til gengæld har Samsung Electronics, der er verdens største producent af både DRAM og Nand flash chips, meddelt, at man ikke har planer om nedbringe sin produktion med henblik på at skabe det, som selskabet kalder for en kortsigtet ”rebalancering af udbud og efterspørgsel.”

I slutningen af 2022 forlød det endda, at Samsung Electronics agtede at skrue op for produktionen af hukommelses-chips. Det kan du læse mere om her:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S