Bog: Så er det op på ølkassen og holde den næste keynote

Med den nye bog ”Vi er alle talere” kan den generte lære sig at holde et godt oplæg, mens de dygtige foredragsholdere får redskaber til at blive endnu bedre.

Artikel top billede

Nogle træder helt naturligt op på en scene foran hundredvis af mennesker, mens andre får ondt i maven ved den blotte tanke om at skulle tage ordet på et morgenmøde med kollegerne.

Men rutinerede foredragsholdere kan blive endnu bedre, og selv de mest generte kan lære sig at holde et engagereret oplæg, som andre lytter til.

I bogen ”Vi er alle talere - Redskaber til professionel formidling” giver skuespiller, præsentations- og talelærer Lisbeth Holdt Jørgensen råd og redskaber til begge dele.

Bogen handler både om det at holde oplæg for mange mennesker – herunder om at opnå og bevare kontakten til publikum – men også om at optimere brugen af stemmen i alle mulige andre sammenhænge. For eksempel under møder, i telefonen og hvor vi nu ellers kommunikerer mundtligt.

Samtidig får man undervejs råd om, hvordan man arbejder med kropssprog samt om, hvordan man redder en situation, hvor stemmen eller modet er ved at svigte.

Ofte fokuserer vi som talere eller oplægsholdere meget på, hvad vi helt præcis siger.

Men en god tale eller præsentation handler også om at have sig selv med og sørge for, at der er overensstemmelse mellem fremtoning og det talte ord.

Det beskæftiger bogen sig også med, ligesom man undervejs får nogle øvelser og metoder, der gør det lidt nemmere at holde tråden undervejs. Også når tilhørerne måske formaster sig til at komme for sent, afbryde eller på anden måde gøre et eller andet uventet.

Titel: Vi er alle talere - redskaber til professionel formidling / Forfatter: Lisbeth Holdt Jørgensen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos