Bog: Så er det op på ølkassen og holde den næste keynote

Med den nye bog ”Vi er alle talere” kan den generte lære sig at holde et godt oplæg, mens de dygtige foredragsholdere får redskaber til at blive endnu bedre.

Artikel top billede

Nogle træder helt naturligt op på en scene foran hundredvis af mennesker, mens andre får ondt i maven ved den blotte tanke om at skulle tage ordet på et morgenmøde med kollegerne.

Men rutinerede foredragsholdere kan blive endnu bedre, og selv de mest generte kan lære sig at holde et engagereret oplæg, som andre lytter til.

I bogen ”Vi er alle talere - Redskaber til professionel formidling” giver skuespiller, præsentations- og talelærer Lisbeth Holdt Jørgensen råd og redskaber til begge dele.

Bogen handler både om det at holde oplæg for mange mennesker – herunder om at opnå og bevare kontakten til publikum – men også om at optimere brugen af stemmen i alle mulige andre sammenhænge. For eksempel under møder, i telefonen og hvor vi nu ellers kommunikerer mundtligt.

Samtidig får man undervejs råd om, hvordan man arbejder med kropssprog samt om, hvordan man redder en situation, hvor stemmen eller modet er ved at svigte.

Ofte fokuserer vi som talere eller oplægsholdere meget på, hvad vi helt præcis siger.

Men en god tale eller præsentation handler også om at have sig selv med og sørge for, at der er overensstemmelse mellem fremtoning og det talte ord.

Det beskæftiger bogen sig også med, ligesom man undervejs får nogle øvelser og metoder, der gør det lidt nemmere at holde tråden undervejs. Også når tilhørerne måske formaster sig til at komme for sent, afbryde eller på anden måde gøre et eller andet uventet.

Titel: Vi er alle talere - redskaber til professionel formidling / Forfatter: Lisbeth Holdt Jørgensen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job