Bog: Så er det op på ølkassen og holde den næste keynote

Med den nye bog ”Vi er alle talere” kan den generte lære sig at holde et godt oplæg, mens de dygtige foredragsholdere får redskaber til at blive endnu bedre.

Artikel top billede

Nogle træder helt naturligt op på en scene foran hundredvis af mennesker, mens andre får ondt i maven ved den blotte tanke om at skulle tage ordet på et morgenmøde med kollegerne.

Men rutinerede foredragsholdere kan blive endnu bedre, og selv de mest generte kan lære sig at holde et engagereret oplæg, som andre lytter til.

I bogen ”Vi er alle talere - Redskaber til professionel formidling” giver skuespiller, præsentations- og talelærer Lisbeth Holdt Jørgensen råd og redskaber til begge dele.

Bogen handler både om det at holde oplæg for mange mennesker – herunder om at opnå og bevare kontakten til publikum – men også om at optimere brugen af stemmen i alle mulige andre sammenhænge. For eksempel under møder, i telefonen og hvor vi nu ellers kommunikerer mundtligt.

Samtidig får man undervejs råd om, hvordan man arbejder med kropssprog samt om, hvordan man redder en situation, hvor stemmen eller modet er ved at svigte.

Ofte fokuserer vi som talere eller oplægsholdere meget på, hvad vi helt præcis siger.

Men en god tale eller præsentation handler også om at have sig selv med og sørge for, at der er overensstemmelse mellem fremtoning og det talte ord.

Det beskæftiger bogen sig også med, ligesom man undervejs får nogle øvelser og metoder, der gør det lidt nemmere at holde tråden undervejs. Også når tilhørerne måske formaster sig til at komme for sent, afbryde eller på anden måde gøre et eller andet uventet.

Titel: Vi er alle talere - redskaber til professionel formidling / Forfatter: Lisbeth Holdt Jørgensen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job