Bog: Så er det op på ølkassen og holde den næste keynote

Med den nye bog ”Vi er alle talere” kan den generte lære sig at holde et godt oplæg, mens de dygtige foredragsholdere får redskaber til at blive endnu bedre.

Artikel top billede

Nogle træder helt naturligt op på en scene foran hundredvis af mennesker, mens andre får ondt i maven ved den blotte tanke om at skulle tage ordet på et morgenmøde med kollegerne.

Men rutinerede foredragsholdere kan blive endnu bedre, og selv de mest generte kan lære sig at holde et engagereret oplæg, som andre lytter til.

I bogen ”Vi er alle talere - Redskaber til professionel formidling” giver skuespiller, præsentations- og talelærer Lisbeth Holdt Jørgensen råd og redskaber til begge dele.

Bogen handler både om det at holde oplæg for mange mennesker – herunder om at opnå og bevare kontakten til publikum – men også om at optimere brugen af stemmen i alle mulige andre sammenhænge. For eksempel under møder, i telefonen og hvor vi nu ellers kommunikerer mundtligt.

Samtidig får man undervejs råd om, hvordan man arbejder med kropssprog samt om, hvordan man redder en situation, hvor stemmen eller modet er ved at svigte.

Ofte fokuserer vi som talere eller oplægsholdere meget på, hvad vi helt præcis siger.

Men en god tale eller præsentation handler også om at have sig selv med og sørge for, at der er overensstemmelse mellem fremtoning og det talte ord.

Det beskæftiger bogen sig også med, ligesom man undervejs får nogle øvelser og metoder, der gør det lidt nemmere at holde tråden undervejs. Også når tilhørerne måske formaster sig til at komme for sent, afbryde eller på anden måde gøre et eller andet uventet.

Titel: Vi er alle talere - redskaber til professionel formidling / Forfatter: Lisbeth Holdt Jørgensen

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS