Grønlandsk satellit skal give bedre internet i Grønland: SpaceX sender den ud i rummet på søndag

På søndag sender SpaceX en ny satellit i kredsløb, som skal give bedre internet til flere dele af Grønland. Se hvor du kan følge med i opsendelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Tusass)

Det grønlandske teleselskab Tusass har investeret i en ny satellit, der skal bringe bedre internet til endnu flere øboere i det frosne selvstyre.

Og på søndag sender ingen andre end SpaceX det nye rum-organ i kredsløb fra sin base i Florida.

Satelitten har fået navnet GreenSAT, og er dermed opkaldt efter Grønland selv.

"GreenSAT skal være med til at bringe mere stabilt internet til satellitbyerne i Grønland som ligger primært i Nord- og Østgrønland og sikrer kunderne også kan få flatrate internet produkter i Qaanaaq," lyder det i en pressemeddelelse på Tusass' egen hjemmeside.

På den anden side af øen, er byerne på syd- og vestkysten i dag koblet op til søkablet, som i disse områder er den primære kilde til internet.

Vil du kigge med, når satellitten bliver sendt op søndag 5. februar, så lover Tusass at lægge et link ud op til opsendelsen, på hjemmesiden.

"Vær dog opmærksom på, at tidspunktet kan blive rykket i forhold til de atmosfæriske, vind- og vejrforhold," advarer teleleverandøren, der også lover at opdatere løbende omkring tidspunkt for opsendelsen af GreenSAT.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,