Grønlandsk satellit skal give bedre internet i Grønland: SpaceX sender den ud i rummet på søndag

På søndag sender SpaceX en ny satellit i kredsløb, som skal give bedre internet til flere dele af Grønland. Se hvor du kan følge med i opsendelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Tusass)

Det grønlandske teleselskab Tusass har investeret i en ny satellit, der skal bringe bedre internet til endnu flere øboere i det frosne selvstyre.

Og på søndag sender ingen andre end SpaceX det nye rum-organ i kredsløb fra sin base i Florida.

Satelitten har fået navnet GreenSAT, og er dermed opkaldt efter Grønland selv.

"GreenSAT skal være med til at bringe mere stabilt internet til satellitbyerne i Grønland som ligger primært i Nord- og Østgrønland og sikrer kunderne også kan få flatrate internet produkter i Qaanaaq," lyder det i en pressemeddelelse på Tusass' egen hjemmeside.

På den anden side af øen, er byerne på syd- og vestkysten i dag koblet op til søkablet, som i disse områder er den primære kilde til internet.

Vil du kigge med, når satellitten bliver sendt op søndag 5. februar, så lover Tusass at lægge et link ud op til opsendelsen, på hjemmesiden.

"Vær dog opmærksom på, at tidspunktet kan blive rykket i forhold til de atmosfæriske, vind- og vejrforhold," advarer teleleverandøren, der også lover at opdatere løbende omkring tidspunkt for opsendelsen af GreenSAT.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse