Grønlandsk satellit skal give bedre internet i Grønland: SpaceX sender den ud i rummet på søndag

På søndag sender SpaceX en ny satellit i kredsløb, som skal give bedre internet til flere dele af Grønland. Se hvor du kan følge med i opsendelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Tusass)

Det grønlandske teleselskab Tusass har investeret i en ny satellit, der skal bringe bedre internet til endnu flere øboere i det frosne selvstyre.

Og på søndag sender ingen andre end SpaceX det nye rum-organ i kredsløb fra sin base i Florida.

Satelitten har fået navnet GreenSAT, og er dermed opkaldt efter Grønland selv.

"GreenSAT skal være med til at bringe mere stabilt internet til satellitbyerne i Grønland som ligger primært i Nord- og Østgrønland og sikrer kunderne også kan få flatrate internet produkter i Qaanaaq," lyder det i en pressemeddelelse på Tusass' egen hjemmeside.

På den anden side af øen, er byerne på syd- og vestkysten i dag koblet op til søkablet, som i disse områder er den primære kilde til internet.

Vil du kigge med, når satellitten bliver sendt op søndag 5. februar, så lover Tusass at lægge et link ud op til opsendelsen, på hjemmesiden.

"Vær dog opmærksom på, at tidspunktet kan blive rykket i forhold til de atmosfæriske, vind- og vejrforhold," advarer teleleverandøren, der også lover at opdatere løbende omkring tidspunkt for opsendelsen af GreenSAT.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S