Gmail-grundlægger efter ChatGPT-indtog: Googles forretning overlever i maksimalt to år

Grundlæggeren af Gmail, Peter Buchheit, kommer med en – for Google – dyster udmelding om søgegigantens fremtid, efter ChatGPT har taget verden med storm.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

ChatGPT har taget verden med storm.

Efter ChatGPT blev lanceret i november 2022, er sprogmodellen, der er baseret på kunstig intelligens, blevet den foretrukne hjemmeside for millioner af mennesker verden over.

For modellen kan både oversætte, lave dine lektier og sågar skrive kode for dig.

Paul Buchheit, der er grundlæggeren af Gmail, blander sig nu i debatten om, hvorvidt den populære ChatGPT-bot kommer til at betyde, at søgemaskiner vil blive overflødige.

Ikke nok med, at han blander sig: Han sætter også en tidshorisont på, hvor længe Google kommer til at overleve. To år, skriver han på Twitter.

Det rapporterer Interesting Engineering.

I modsætning til Google, der giver dig endeløse sider med søgeresultater, så giver ChatGPT dig et konkret svar, som du kan få uddybet, hvis du har flere spørgsmål.

Er enden nær for Google?

Søgegiganten har bygget sin forretningsmodel op omkring dets mest populære produkt; Dets søgemaskine.

Google tjener penge på at vise betalende kunders produkter og tjenester, når der bliver søgt, da det øger sandsynligheden for, at denne tjenesteudbyder bliver fundet. I 2021 tjente Google 250 milliarder dollar. Det svarer til 1,7 billioner kroner, som er den højeste indtjening i Googles 25-årige eksistens.

Derfor mener Paul Buchheit, AI som ChatGPT kan gøre søgemaskiner overflødige, hvilket sandsynligvis bliver et problem for Google og andre søgemaskiner.

Internetbrugere verden over er begyndt at benytte sig af chatbottens simplere svar. De er ofte mere brugbare end de endeløse søgeresultater.

Selv hvis Google forsøgte at lancere sine egne AI-produkter, så ville det ifølge Paul Buchheit ikke være muligt uden at ødelægge det mest værdifulde ved selskabets forretningsmodel.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S