Gmail-grundlægger efter ChatGPT-indtog: Googles forretning overlever i maksimalt to år

Grundlæggeren af Gmail, Peter Buchheit, kommer med en – for Google – dyster udmelding om søgegigantens fremtid, efter ChatGPT har taget verden med storm.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

ChatGPT har taget verden med storm.

Efter ChatGPT blev lanceret i november 2022, er sprogmodellen, der er baseret på kunstig intelligens, blevet den foretrukne hjemmeside for millioner af mennesker verden over.

For modellen kan både oversætte, lave dine lektier og sågar skrive kode for dig.

Paul Buchheit, der er grundlæggeren af Gmail, blander sig nu i debatten om, hvorvidt den populære ChatGPT-bot kommer til at betyde, at søgemaskiner vil blive overflødige.

Ikke nok med, at han blander sig: Han sætter også en tidshorisont på, hvor længe Google kommer til at overleve. To år, skriver han på Twitter.

Det rapporterer Interesting Engineering.

I modsætning til Google, der giver dig endeløse sider med søgeresultater, så giver ChatGPT dig et konkret svar, som du kan få uddybet, hvis du har flere spørgsmål.

Er enden nær for Google?

Søgegiganten har bygget sin forretningsmodel op omkring dets mest populære produkt; Dets søgemaskine.

Google tjener penge på at vise betalende kunders produkter og tjenester, når der bliver søgt, da det øger sandsynligheden for, at denne tjenesteudbyder bliver fundet. I 2021 tjente Google 250 milliarder dollar. Det svarer til 1,7 billioner kroner, som er den højeste indtjening i Googles 25-årige eksistens.

Derfor mener Paul Buchheit, AI som ChatGPT kan gøre søgemaskiner overflødige, hvilket sandsynligvis bliver et problem for Google og andre søgemaskiner.

Internetbrugere verden over er begyndt at benytte sig af chatbottens simplere svar. De er ofte mere brugbare end de endeløse søgeresultater.

Selv hvis Google forsøgte at lancere sine egne AI-produkter, så ville det ifølge Paul Buchheit ikke være muligt uden at ødelægge det mest værdifulde ved selskabets forretningsmodel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT