Gmail-grundlægger efter ChatGPT-indtog: Googles forretning overlever i maksimalt to år

Grundlæggeren af Gmail, Peter Buchheit, kommer med en – for Google – dyster udmelding om søgegigantens fremtid, efter ChatGPT har taget verden med storm.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

ChatGPT har taget verden med storm.

Efter ChatGPT blev lanceret i november 2022, er sprogmodellen, der er baseret på kunstig intelligens, blevet den foretrukne hjemmeside for millioner af mennesker verden over.

For modellen kan både oversætte, lave dine lektier og sågar skrive kode for dig.

Paul Buchheit, der er grundlæggeren af Gmail, blander sig nu i debatten om, hvorvidt den populære ChatGPT-bot kommer til at betyde, at søgemaskiner vil blive overflødige.

Ikke nok med, at han blander sig: Han sætter også en tidshorisont på, hvor længe Google kommer til at overleve. To år, skriver han på Twitter.

Det rapporterer Interesting Engineering.

I modsætning til Google, der giver dig endeløse sider med søgeresultater, så giver ChatGPT dig et konkret svar, som du kan få uddybet, hvis du har flere spørgsmål.

Er enden nær for Google?

Søgegiganten har bygget sin forretningsmodel op omkring dets mest populære produkt; Dets søgemaskine.

Google tjener penge på at vise betalende kunders produkter og tjenester, når der bliver søgt, da det øger sandsynligheden for, at denne tjenesteudbyder bliver fundet. I 2021 tjente Google 250 milliarder dollar. Det svarer til 1,7 billioner kroner, som er den højeste indtjening i Googles 25-årige eksistens.

Derfor mener Paul Buchheit, AI som ChatGPT kan gøre søgemaskiner overflødige, hvilket sandsynligvis bliver et problem for Google og andre søgemaskiner.

Internetbrugere verden over er begyndt at benytte sig af chatbottens simplere svar. De er ofte mere brugbare end de endeløse søgeresultater.

Selv hvis Google forsøgte at lancere sine egne AI-produkter, så ville det ifølge Paul Buchheit ikke være muligt uden at ødelægge det mest værdifulde ved selskabets forretningsmodel.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job