Microsoft klar med nødopdatering: Kan hastefikse problem med din skærm

Microsoft har udgivet en opdatering uden for sit normale loop, fordi det er en hastesag. Opdateringen er rettet mod at løse XPS-skærmproblemer, som er opstået i forbindelse med en opdatering fra december.

Artikel top billede

(Foto: Gerd Altmann/Pixabay)

Microsoft har udgivet en out-of-band-opdateringer (OOB) til visse .NET Framework- og .NET-versioner. Formålet er at løse XPS-skærmproblemer.

Det skriver Bleepingcomputer.

Skærmproblemerne opstod efter Microsofts kumulative sikkerhedsopdatering fra december 2022.

Fejlen kan blandt andet føre til, at billeder og symboler vises forkert på skærmen, når brugere ser et XPS-dokument med Windows Presentation Foundation (WPF)-baserede apps.

"Denne opdatering løser et kendt problem, som kan forårsage, at XPS-dokumenter, der bruger strukturelle eller semantiske elementer som tabelstruktur, storyboards eller hyperlinks, ikke vises korrekt i WPF-baserede læsere," meddeler Microsoft.

Nødopdateringen leveres ikke via Windows Update og vil ikke installere automatisk.

Den kan hentes blandt .NET Framework-opdateringspakker fra Microsoft Update Catalog.

Windows-administratorer kan også manuelt importere nødopdateringen til Windows Server Update Services (WSUS) og Microsoft Endpoint Configuration Manager, skriver mediet.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse