Kæmpe datacenter på vej til Nordjylland - placeres klods op ad Sæby Varmeværk: Se billederne her

Kæmpedata-center på tre etager og næsten 100.000 kvadratmeter på vej i Sæby i Nordjylland. Se billeder af kæmpe-projektet her.

Artikel top billede

(Foto: Prime Data Centers)

Sæby i Nordjylland med knap 8.900 indbyggere bliver den næste datacenter-by i Danmark.

Det amerikanske datacenter-selskab Prime Data Centers er nemlig på vej med et kæmpe datacenter på tre etager i byen.

Det nye datacenter kommer til at ligge klods op ad Sæby Varmeværk og bliver fuldt udbygget på næsten 100.000 kvadratmeter under tag.

Det svarer til samme areal som 14 fodboldbaner lagt ved siden af hinanden.

Datacenter-komplekset kommer fuldt udbygget til at bestå af tre datacentre, som hver især kommer til at bestå af fire haller.

Selskabet Prime Data Centers med hovedkvarter i Santa Clara i Californien, USA, har i de senere år med betydelige investeringsmuskler fra kapitalfonde for alvor bygget datacentre i USA.

Det danske datacenter bliver selskabets første uden for USA, men der er flere på vej i en række lande, bedyrer selskabet.

“Danmark udgør en stærk vækst-mulighed for Prime,” meddeler selskabets stifter og CEO, Nicholas Laag i en udsendt meddelelse.

Det danske datacenter bliver selskabet ‘mest bæredygtige’ nogensinde.

Centeret bygges på en måde, så overskudsvarmen bliver sendt videre til det lokale fjernvarmenet og bliver fra fødslen CO2-neutralt og 100 procent drevet med grøn energi, meddeler selskabet.

Hertil kommer det, som Prime Data Centers kalder for ‘miljøvenlige byggematerialer.’

Prime Data Centers meddeler, at datacenteret skal anvendes til at hoste ‘internationale kunder’ og deres cloud-services, online-forretninger og AI-applikationer.

I gang i flere år

Frederikshavn Kommune - som Sæby ligger i - har været i gang med arbejdet med at tiltrække et datacenter til kommunen i flere år.

Centeret kommer til at ligge klods op ad Sæby Varmeværk på et areal, som i dag er dækket af solceller umiddelbart syd for varmeværket.

Ideen er, at varmeværket skal levere kølevand til centeret, som dernæst pumpes tilbage til varmeværket i opvarmet tilstand.

Frederikshavn Kommune begyndte at overveje mulighederne for at få et datacenter til Sæby helt tilbage i 2018.

I slutningen af 2018 var der således planer om at bygge et datacenter på 4.500 kvadratmeter i samarbejde med colocation-selskabet ECO-Locaxion, der holder til i den nordjyske by Hou.

Det nye datacenter er blot det seneste af en lang række datacentre i Danmark, hvor Facebook, Google, Apple, SAP og snart Microsoft har datacentre.

Du kan læse mere om det kommende danske datacenter og se detaljer om byggeriet hos Prime Data Centers her.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job