Center for Cybersikkerhed leder efter en ny vicedirektør - her er kravlisten

Center for Cybersikkerhed er "den eneste myndighed, der har fået mandat til at udnytte helt særlige midler til at afdække, hvad andre stater og udenlandske aktører forsøger at holde hemmeligt." Enheden søger lige nu en vicedirektør. Se hvilke erfaringer den rette kandidat skal besidde her.

Artikel top billede

I et nyt jobopslag fra Center for Cybersikkerhed (CFCS) leder den digitale efterretningsenhed efter en ny vicedirektør, der skal være en del af centerets øverste ledelse.

CFCS nævner kapacitetsudvikling og strategiske product management som vicedirektørens primære ansvarsområder.

Den nye vicedirektør skal både være "ankermand for centerets udviklingsportefølje samt varetage rollen som project executive på centerets største udviklingsprojekter". Desuden skal den rette til stillingen "dække en række tværgående strategiske indsatser, partner- og interessenthåndtering samt håndtering af medier."

Listen af krav til kandidaterne, der søger stillingen er som følger:

- relevant akademisk uddannelse på kandidatniveau eller derover.

- kunde- og forretningsorienteret, analytisk stærk og har erfaring med strategisk product management og strategisk styring af store IT-udviklingsprojekter

- erfaring med agile leverancemodeller og ledelsesform, agil transformation og strategieksekvering ved brug af OKRs.

- skal kunne kommunikere om komplekse tekniske emner på en klar og letforståelig måde.

- erfaring med ledelse i praksis og formår at motivere kollegerne gennem dialog og anerkendende ledelsesstil.

- erfaring med at skabe samspil på tværs af forskellige faggrupper.

- stor fordel med stærke samarbejdsevner og flair for at etablere og vedligeholde netværk både nationalt og internationalt

- fordel med godt kendskab til cybersikkerhedsområdet.

- fordel med erfaring med arbejde i efterretningskredsløbet, eksempelvis fra en efterretnings- eller sikkerhedstjeneste.

Centerets løn- og ansættelsesvilkår forhandles efter rammeaftalen om kontraktansættelse af chefer i staten, oplyser CFCS.

Ansættelsesområdet er Forsvarsministeriet med tilhørende myndigheder og institutioner, og den fysiske adresse for den nye vicedirektørs virke bliver hos FE, Holsteinsgade 63, 2100 København Ø.

Som motivation for jobbet, skriver CFCS, er Forsvarets Efterretningstjeneste Danmarks udenrigsefterretningstjeneste og arbejder – hemmeligt og åbent – for at beskytte Danmark og danske interesser i en foranderlig verden.

"Vi er ikke alene om at beskytte Danmark, men vi er den eneste myndighed, der har fået mandat til at udnytte helt særlige midler til at afdække, hvad andre stater og udenlandske aktører forsøger at holde hemmeligt."

Læs mere om stillingsopslaget her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura