Amazon solgte mere men tjente mindre i 2022

Selv om Amazon havde større omsætning i 2022 end året forinden, så måtte e-handelsgiganten alligevel gå ud af 2022 med et milliardunderskud.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Amazon solgte mere i 2022 end 2021.

På trods af det, endte e-handelsgiganten med et samlet underskud for 2022.

Det viser Amazons årsregnskab.

Selskabet havde sidste år en omsætning på 514 milliarder dollar, svarende 3.513 milliarder kroner i modsætning til 570 milliarder dollar, svarende til 3.211 milliarder kroner, i 2021.

Det er en stigning på hele ni procent.

Alligevel går selskabet, der er grundlagt af Jeff Bezos, ud af 2022 med et samlet underskud på 2,7 milliarder dollar, svarende 18,5 milliarder kroner.

Året forinden lød overskuddet på 33,4 milliarder dollar, svarende til 228 milliarder kroner.

”Vi står på kort sigt over for en usikker økonomi, men vi er fortsat optimistiske omkring Amazons muligheder på længere sigt,” lyder det fra Andy Jassy, som er Amazon CEO og tidligere chef for AWS, i forbindelse med årsregnskabet.

Tusinder fyret på få måneder

I slutningen af 2022 fyrede Amazon 10.000 ansatte, og dengang varslede topchefen Andy Jassy, at der ville komme flere fyringer.

I januar måned kom endnu en melding. Denne gang lød beskeden, at det ikke længere kun var 10.000 der skulle fyres. Nu lød det, at 18.000 ansatte hos e-handelsgiganten snart måtte se sig om efter et nyt job.

Årsagen var, skrev Andy Jassy i et blogindlæg, at økonomien var værre end ventet.

"Amazon har tidligere klaret usikre og vanskelige økonomier, og det vil vi fortsætte med. Disse ændringer vil hjælpe os med at forfølge vores langsigtede muligheder med en stærkere omkostningsstruktur," skrev han og supplerede:

"Vi venter typisk med at kommunikere om disse resultater, indtil vi kan tale med de mennesker, der er direkte berørt. Men fordi en af ​​vores holdkammerater lækkede denne information eksternt, besluttede vi, at det var bedre at dele denne nyhed tidligere, så du kan høre detaljerne direkte fra mig."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse