Tim Cook efter Apples regnskabsskuffelse: Vil ikke udelukke fyringer

I kølvandet på et skuffende kvartalsregnskab slår Apples topchef Tim Cook fast, at fyringer ikke kan udelukkes.

Artikel top billede

Microsoft, Google og Amazon har efter nytår varslet fyringer af tusindvis af medarbejdere.

Og indtil videre er Apple den eneste af de store it-giganter, som har undgået fyringer.

Men efter at iPhone-producenten torsdag aften offentliggjorde sit kvartalsregnskab, der viste det største kvartalsmæssige dyk sin 2016 gjorde Apples topchef Tim Cook klart, at fyringer ikke kan udelukkes.

“Fyringer er vores sidste udvej, men du skal aldrig sige aldrig,” sagde Tim Cook på det såkaldte earnings call efter regnskabsaflæggelsen, hvor han tog mod spørgsmål fra investorer.

Stram omkostningsstyring

Tim Cook understregede ligeledes, at Apple i øjeblikket kører en meget stram omkostningsstyring.

På visse udvalgte områder har Apple valgt at indskrænke antallet af nyansættelser, mens selskabet ifølge Tim Cook fortsætter rekrutteringen ufortrødent på andre områder

“Vi forsøger i så vidt omfang, at det er muligt at regulere vores omkostninger på andre måder,” sagde Tim Cook.

I det seneste kvartal, der blandt andet indbefattede julesalget, faldt Apples omsætning med fem procent til 117,2 milliarder dollar, hvilket svarer til 799 milliarder kroner.

På bundlinjen måtte Apple desuden indkassere en tilbagegang på 13 procent.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal sætter kvartalsregnskabet dermed en stopper for treårig stime, hvor Apple kontinuerligt har sat nye rekorder på både top- og bundlinje.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics