Columbus ramt af lange salgsprocesser: Væksten er lavere end forventet

Det danske it-selskab Columbus har præsenteret foreløbige tal for 2022, der viser en nedgang i driftsresultatet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Columbus forventer at komme ud af 2022 med en omsætning på 1,523 milliarder kroner - svarende til en vækst på ni procent i forhold til 2021. Det anser ledelsen som tilfredsstillende.

Den samlede vækst er dog lidt lavere end forventet.

Det sker især på baggrund af længere salgsprocesser, melder Columbus i en meddelelse, hvor it-selskabet har præsenteret en foreløbige opgørelse af regnskabstallene for 2022.

Driftsresultatet (EBITDA) ventes at vokse med tre procent i forhold til 2021 og landede på i alt knap 92 millioner kroner. Prognosen var et driftsresultat på 100 millioner kroner.

"Resultatet afspejler de langsommere end forventet effektivitetsforbedringer i andet halvår af 2022 og generel større usikkerhed på de markeder, hvor Columbus opererer," lyder det fra selskabet.

I november sænkede selskabet sine forventninger for hele året

Columbus vil offentliggøre sin årsrapport 2022 15. marts 2023.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS