Columbus ramt af lange salgsprocesser: Væksten er lavere end forventet

Det danske it-selskab Columbus har præsenteret foreløbige tal for 2022, der viser en nedgang i driftsresultatet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Columbus forventer at komme ud af 2022 med en omsætning på 1,523 milliarder kroner - svarende til en vækst på ni procent i forhold til 2021. Det anser ledelsen som tilfredsstillende.

Den samlede vækst er dog lidt lavere end forventet.

Det sker især på baggrund af længere salgsprocesser, melder Columbus i en meddelelse, hvor it-selskabet har præsenteret en foreløbige opgørelse af regnskabstallene for 2022.

Driftsresultatet (EBITDA) ventes at vokse med tre procent i forhold til 2021 og landede på i alt knap 92 millioner kroner. Prognosen var et driftsresultat på 100 millioner kroner.

"Resultatet afspejler de langsommere end forventet effektivitetsforbedringer i andet halvår af 2022 og generel større usikkerhed på de markeder, hvor Columbus opererer," lyder det fra selskabet.

I november sænkede selskabet sine forventninger for hele året

Columbus vil offentliggøre sin årsrapport 2022 15. marts 2023.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job