Columbus ramt af lange salgsprocesser: Væksten er lavere end forventet

Det danske it-selskab Columbus har præsenteret foreløbige tal for 2022, der viser en nedgang i driftsresultatet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Columbus forventer at komme ud af 2022 med en omsætning på 1,523 milliarder kroner - svarende til en vækst på ni procent i forhold til 2021. Det anser ledelsen som tilfredsstillende.

Den samlede vækst er dog lidt lavere end forventet.

Det sker især på baggrund af længere salgsprocesser, melder Columbus i en meddelelse, hvor it-selskabet har præsenteret en foreløbige opgørelse af regnskabstallene for 2022.

Driftsresultatet (EBITDA) ventes at vokse med tre procent i forhold til 2021 og landede på i alt knap 92 millioner kroner. Prognosen var et driftsresultat på 100 millioner kroner.

"Resultatet afspejler de langsommere end forventet effektivitetsforbedringer i andet halvår af 2022 og generel større usikkerhed på de markeder, hvor Columbus opererer," lyder det fra selskabet.

I november sænkede selskabet sine forventninger for hele året

Columbus vil offentliggøre sin årsrapport 2022 15. marts 2023.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura