EU får ny whistleblower-ordning mod mistænkelig lobbyisme fra tech-giganterne

Et nyt værktøj skal hjælpe whistleblowere med at advarer mod tvivlsom lobbyisme fra tech-giganterne.

Artikel top billede

(Foto: Alexey Larionov/Unsplash)

En gruppe Europa-parlamentarikere og organisationer i EU har godkendt en ny hotline, som har til formål at hjælpe whistleblowere med at rapportere usædvanlige lobbyaktivitet fra tech-giganterne.

Det skriver Politico.

Værktøjet skal give EU-parlamentarikere og embedsmænd i europæiske institutioner mulighed for at give anonyme tips om mistænkelige lobbyindsatser, de skulle have observeret.

Den nye portal hedder lobbyleaks.eu, og den blev grundlagt af den tyske NGO Lobbycontrol og den Bruxelles-baserede kampagnegruppe Corporate Europe Observatory, som begge arbejder med overvågning af lobbyindsatser.

Disse organisationer har så fået støtte af den hollandske socialdemokrat Paul Tang, den venstreorienterede franske politiker Manon Aubry, den ungarske liberale Katalin Cseh og det tyske Grønne-medlem Daniel Freund.

Grundlæggerne fastslår, at det kun er dem, der vil undersøge klagerne. Partier, virksomheder og industri vil ikke have noget at skulle have sagt. Platformen vil også benytte krypterede beskeder.

"Manipulation ved lyssky lobbyisme er ikke kun en trussel mod korrekt lovgivning, men mod hele vores demokrati," udtaler Paul Tang i en meddelelse ifølge Politico.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen