Kinesiske Baidu klar med ChatGPT-lignende løsning: Vil konkurrere med Google og Microsoft

Netop som Google og Microsoft har lanceret deres bud på en AI-drevet søgemaskine, melder kinesiske Baidu sig på banen.

Artikel top billede

Kapløbet om at være først og størst med intelligente og AI-drevne chatbots er skudt i gang.

Netop som Google og Microsoft har løftet sløret på deres bud på kommcercielle chatbot-løsninger, melder kinesiske Baidu sig på banen, skriver Reuters.

Baidu, der er den kinesiske pendent til Google i Vesten, er på vej med en chatbot-løsning, der har fået navnet 'Ernie Bot'. På hjemmemarkedet går den under Wenxin Yiyan.

Den er netop blevet præsenteret, men vil først ramme markedet næste måned, lyder det.

På bagkant af nyheden steg Baidu-aktien på Hong Kong-børsen med hele 15 procent.

Det er blot to måneder siden, at OpenAI lancerede ChatGPT. Siden da har AI-chatbots været på alles læber.

ChatGPT er i stand til at genere alt fra sange, skoleopgaver, artikler, vittigheder og meget andet - endda på massevis af sprog.

Chatbotten er blevet kåret til at være den hurtigstvoksende forbruger-app i historien. På to måneder ramte selskabet 100 millioner brugere. Til sammenligning tog det TikTok ni måneder at opnå samme antal brugere.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S