Kinesiske Baidu klar med ChatGPT-lignende løsning: Vil konkurrere med Google og Microsoft

Netop som Google og Microsoft har lanceret deres bud på en AI-drevet søgemaskine, melder kinesiske Baidu sig på banen.

Artikel top billede

Kapløbet om at være først og størst med intelligente og AI-drevne chatbots er skudt i gang.

Netop som Google og Microsoft har løftet sløret på deres bud på kommcercielle chatbot-løsninger, melder kinesiske Baidu sig på banen, skriver Reuters.

Baidu, der er den kinesiske pendent til Google i Vesten, er på vej med en chatbot-løsning, der har fået navnet 'Ernie Bot'. På hjemmemarkedet går den under Wenxin Yiyan.

Den er netop blevet præsenteret, men vil først ramme markedet næste måned, lyder det.

På bagkant af nyheden steg Baidu-aktien på Hong Kong-børsen med hele 15 procent.

Det er blot to måneder siden, at OpenAI lancerede ChatGPT. Siden da har AI-chatbots været på alles læber.

ChatGPT er i stand til at genere alt fra sange, skoleopgaver, artikler, vittigheder og meget andet - endda på massevis af sprog.

Chatbotten er blevet kåret til at være den hurtigstvoksende forbruger-app i historien. På to måneder ramte selskabet 100 millioner brugere. Til sammenligning tog det TikTok ni måneder at opnå samme antal brugere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect