Kinesiske Baidu klar med ChatGPT-lignende løsning: Vil konkurrere med Google og Microsoft

Netop som Google og Microsoft har lanceret deres bud på en AI-drevet søgemaskine, melder kinesiske Baidu sig på banen.

Artikel top billede

Kapløbet om at være først og størst med intelligente og AI-drevne chatbots er skudt i gang.

Netop som Google og Microsoft har løftet sløret på deres bud på kommcercielle chatbot-løsninger, melder kinesiske Baidu sig på banen, skriver Reuters.

Baidu, der er den kinesiske pendent til Google i Vesten, er på vej med en chatbot-løsning, der har fået navnet 'Ernie Bot'. På hjemmemarkedet går den under Wenxin Yiyan.

Den er netop blevet præsenteret, men vil først ramme markedet næste måned, lyder det.

På bagkant af nyheden steg Baidu-aktien på Hong Kong-børsen med hele 15 procent.

Det er blot to måneder siden, at OpenAI lancerede ChatGPT. Siden da har AI-chatbots været på alles læber.

ChatGPT er i stand til at genere alt fra sange, skoleopgaver, artikler, vittigheder og meget andet - endda på massevis af sprog.

Chatbotten er blevet kåret til at være den hurtigstvoksende forbruger-app i historien. På to måneder ramte selskabet 100 millioner brugere. Til sammenligning tog det TikTok ni måneder at opnå samme antal brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks