Hackerne vælter ind over de små og mellemstore danske virksomheder: Har anmeldt mere end 2.000 hackerangreb i 2022

Mere end 2.000 anmeldelser af hackerangreb ramte sidste år politiets bord - det er en 64 procents stigning fra året før.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

Anmeldelser til politiet af hackerangreb mod danske virksomheder steg i 2022 med 64 procent i forhold til året før.

Det viser en aktindsigt, som organisationen SMVdanmark har indhentet hos Rigspolitiet.

Det skriver Ritzau.

Selv om den store stigning er enorm, kommer det ikke bag på konsulent i SMVdanmark Lasse Lundqvist:

"Det er egentlig ikke overraskende, for hver gang vi spørger virksomhederne, hvor udbredt hackerproblemet er, stiger andelen mere og mere år for år."

I alt blev der sendt 2.075 anmeldelser om hackerangreb afsted fra de dansek virksomheder i 2022.

Stigningen skyldes, mener Lasse Lundqvist, at cyberkriminelle i den grad har fået øjnene op for de små og mellemstore virksomheder, der ofte ikke har en tilstrækkelig beskyttelse af deres digitale forretning.

Det gør SMV'erne til lette mål for de cyberkriminelles digitale angreb.

SMVdanmark peger i øvrigt på, at skønt det store antal anmeldelser, så kan der være et mørketal, da mange virksomheder af forskellige årsager undlader at anmelde angreb.

Hvis det skal ændre sig, mener Lasse Lundqvist, kræver det, at virksomhederne ser, at de anmeldte hackerangreb bliver løst af politiet.

Dét og så naturligvis et løft af virksomhedernes egen indsats på cybersikkerhedsområdet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S