Hackerne vælter ind over de små og mellemstore danske virksomheder: Har anmeldt mere end 2.000 hackerangreb i 2022

Mere end 2.000 anmeldelser af hackerangreb ramte sidste år politiets bord - det er en 64 procents stigning fra året før.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

Anmeldelser til politiet af hackerangreb mod danske virksomheder steg i 2022 med 64 procent i forhold til året før.

Det viser en aktindsigt, som organisationen SMVdanmark har indhentet hos Rigspolitiet.

Det skriver Ritzau.

Selv om den store stigning er enorm, kommer det ikke bag på konsulent i SMVdanmark Lasse Lundqvist:

"Det er egentlig ikke overraskende, for hver gang vi spørger virksomhederne, hvor udbredt hackerproblemet er, stiger andelen mere og mere år for år."

I alt blev der sendt 2.075 anmeldelser om hackerangreb afsted fra de dansek virksomheder i 2022.

Stigningen skyldes, mener Lasse Lundqvist, at cyberkriminelle i den grad har fået øjnene op for de små og mellemstore virksomheder, der ofte ikke har en tilstrækkelig beskyttelse af deres digitale forretning.

Det gør SMV'erne til lette mål for de cyberkriminelles digitale angreb.

SMVdanmark peger i øvrigt på, at skønt det store antal anmeldelser, så kan der være et mørketal, da mange virksomheder af forskellige årsager undlader at anmelde angreb.

Hvis det skal ændre sig, mener Lasse Lundqvist, kræver det, at virksomhederne ser, at de anmeldte hackerangreb bliver løst af politiet.

Dét og så naturligvis et løft af virksomhedernes egen indsats på cybersikkerhedsområdet.

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S