Hver femte store virksomhed i Danmark er blevet kompromitteret - alligevel mener hver anden at deres cybersikkerhed er i topform

Hver femte ud af 133 store danske virksomheder har oplevet at blive kompromitteret. Men det svækker ikke selvtilliden stort blandt virksomhedernes it-sikkerhedschefer.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Den mest hyppige konsekvens af et succesfuldt cyberangreb er afbrydelser i driften.

Og det koster formuer for de største virksomheder i Danmark, der opdager hvor kostbare minutter er, når man taber profit.

Den anden store konsekvens er udgifterne til genopretning, afskedigelser og skader på selskabets omdømme.

Hvis man tænker et scenarie igennem, med dette hændelsesspor, så får man måske lyst til at genbesøge sin egen it-sikkerhed, og bygge sin digitale ringmur så stærk som muligt.

Alligevel, viser en ny undersøgelse fra Deloitte, er det kun 31 procent af i alt 133 store danske virksomheder, der har medvirket, der kan sætte flueben ved, at have implemnteret de fire mest basale sikkerhedsinitiatiover i sin organisation.

Hvad er disse fire initiativer?

Regelmæssig awareness-træning, beredskabsplaner ved sikkerhedshændelser, grundlæggende sikkerhedshygiejne samt operationel og strategisk planlægning, lyder det i rapporten.

Men trods den kendsgerning, mener de sikkerhedsanavarlige i virksomhederne alligevel ofte, at de ligger í den højere ende af god sikkerhed.

"Når vi spørger de it-ansvarlige, hvor højt deres organisation scorer på en 10-trinsskala med 10, som det ideelle niveau af sikkerhed, svarer over halvdelen af dem syv eller otte. Ingen giver deres egen virksomhed dumpekarakter. Det høje antal ødelæggende angreb fortæller dog en anden historie," fortæller Jay Choi, som er partner og leder af cyberafdelingen i Deloitte.

Oven i dét nævnes mangelen på interne ressourcer som en kendsgerning i organisationen hos 49 procent af de 133 it-sikkerhedsansvarlige.

"Måske skyldes den falske tryghed, at man rent faktisk har foretaget store investeringer i it-sikkerhed rundt om i organisationerne de senere år. Men man kan ikke nøjes med en engangsinvestering. Nu er det på tide at sætte ind med træning og konkrete planer for, hvad man gør den dag, hackerne får adgang til virksomhedens kronjuveler."

Spørgeundersøgelsen er baseret på svar fra 133 danske it-ansvarlige på højt niveau (CISO, COO, CIO, CTO, CDO) fra både private virksomheder og offentlige institutioner med over 200 ansatte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT