SimCorp vil investere voldsomt i vækst i 2023 - men fyrer samtidig 120 ansatte: Hvordan hænger det lige sammen?

Interview SimCorp vil skille sig af med 120 ansatte, men satser samtidig på samlet set at udvide medarbejderstaben i løbet af 2023, som bliver et 'voldsomt investeringsår". "Fyringerne er en nødvendig del af rejsen," fortæller topchef Christian Kromann.

Artikel top billede

(Foto: SimCorp)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor SimCorp fyrer
  • Indblik i direktørens forudsigelser for 2023
645
3:15 min
Danske SimCorp kommer drønede ud af 2022 i høj fart.

Selskabet har netop kunne præsentere de den bedste omsætning samt bundlinje nogensinde.

Men i samme ombæring, som 2022-regnskabet blev offentliggjort, melder selskabet om en fyringsrunde, der vil koste 120 ansatte jobbet.

Samfundsøkonomien er blevet mere usikker, recessionen banker på og flere og flere især amerikanske it-selskaber begynder at fyrer.

Men Christian Kromann, CEO for SimCorp, forklarer overfor Computerworld, at det i SimCorps tilfælde faktisk ikke handler om at forberede sig på hårde økonomiske tider.

Tværtimod.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job