Efter advarsel: Elon Musks Twitter dumper første test fra EU

Elon Musk og Twitter har allerede fået en advarsel fra EU, og nu dumper det sociale medie den første test angående desinformation.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová advarede sidste måned Elon Musk i forhold til at sørge for, at Twitter lever op til EU’s regler om tech-platformes håndtering af falsk information, fordi EU holder nøje øje med platformen.

Det tyder dog ikke på, at han har taget advarslen til sig.

Twitter har nemlig ikke formået at klare sin første desinformationstest fra EU.

Det skriver Politico.

Flere store platforme er blevet bedt om at aflevere rapporter om, hvordan de vil håndtere falsk information på deres platforme. Det sker få måneder før Digital Service Act (DSA), og derved flere bødebeføjelser, træder i kraft i EU.

Twitter har afleveret en rapport, men den er blevet opfattet som ufuldstændig. Andre platforme som Youtube, Facebook og Tiktok har også afleveret rapporter, men disse har indtil videre klaret sig gennem nåleøjet.

Twitter var altså den eneste platform, der dumpede.

"Jeg er skuffet over at se, at Twitters rapport halter bagefter andre," sagde Věra Jourová i en erklæring ifølge mediet og fortsætter:

"Jeg forventer en mere seriøs forpligtelse til deres forpligtelser, der stammer fra kodekset."

Rapporterne er frivillige, men det kan være en god idé at deltage, da de fungerer som en slags lakmustest for de kommende regler under DSA, og hvis tech-platforme ikke lever op til den kommende lovgivning, kan det betyde bøder på op til seks procent af omsætningen.

Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det beløb svarer til omkring 2 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS