Efter advarsel: Elon Musks Twitter dumper første test fra EU

Elon Musk og Twitter har allerede fået en advarsel fra EU, og nu dumper det sociale medie den første test angående desinformation.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová advarede sidste måned Elon Musk i forhold til at sørge for, at Twitter lever op til EU’s regler om tech-platformes håndtering af falsk information, fordi EU holder nøje øje med platformen.

Det tyder dog ikke på, at han har taget advarslen til sig.

Twitter har nemlig ikke formået at klare sin første desinformationstest fra EU.

Det skriver Politico.

Flere store platforme er blevet bedt om at aflevere rapporter om, hvordan de vil håndtere falsk information på deres platforme. Det sker få måneder før Digital Service Act (DSA), og derved flere bødebeføjelser, træder i kraft i EU.

Twitter har afleveret en rapport, men den er blevet opfattet som ufuldstændig. Andre platforme som Youtube, Facebook og Tiktok har også afleveret rapporter, men disse har indtil videre klaret sig gennem nåleøjet.

Twitter var altså den eneste platform, der dumpede.

"Jeg er skuffet over at se, at Twitters rapport halter bagefter andre," sagde Věra Jourová i en erklæring ifølge mediet og fortsætter:

"Jeg forventer en mere seriøs forpligtelse til deres forpligtelser, der stammer fra kodekset."

Rapporterne er frivillige, men det kan være en god idé at deltage, da de fungerer som en slags lakmustest for de kommende regler under DSA, og hvis tech-platforme ikke lever op til den kommende lovgivning, kan det betyde bøder på op til seks procent af omsætningen.

Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det beløb svarer til omkring 2 milliarder kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job