EU sender advarsel til Elon Musk – og det kan koste dyrt

EU’s myndigheder holder nøje øje med Twitter, og Elon Musk bør ikke undervurdere kommissionens kamp om at holde store platforme ansvarlige, advarer en EU-kommissær.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová kommer med en advarsel mod Twitter om, at alle tech-platforme skal overholde de gældende digitale regler i EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," siger Jourová ifølge Euractiv.

Hun understreger, at Twitter er under stærk bevågenhed fra EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," lyder det.

Efter opkøbet af Twitter har Elon Musk foretaget flere ændringer, der har fået EU’s opmærksomhed. Det gælder for eksempel fyringer af indholdsmoderatorer, som fjerner eventuelt ulovligt indhold, og dertil har platformen suspenderet flere journalister.

Hvis EU finder, at Twitter ikke overholder reglerne for digitale platforme i tilstrækkelig grad, kan det koste bøder på op til seks procent af omsætningen. Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det er omkring 2 milliarder.

"Først og fremmest vil jeg have dem til at respektere loven og reducere de risici, de udgør for alle deres brugere," lyder det fra kommissæren.

Europa-Parlamentets formand Roberta Metsola har ligeledes udtrykt bekymring over retningen for Twitter og har inviteret Musk til et møde, men invitationen blev ikke besvaret.

Věra Jourová betragter Twitter som en vigtig platform i kampen mod des- og misinformation, og det ønsker hun fortsætter selv efter de mange fyringer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job