EU sender advarsel til Elon Musk – og det kan koste dyrt

EU’s myndigheder holder nøje øje med Twitter, og Elon Musk bør ikke undervurdere kommissionens kamp om at holde store platforme ansvarlige, advarer en EU-kommissær.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová kommer med en advarsel mod Twitter om, at alle tech-platforme skal overholde de gældende digitale regler i EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," siger Jourová ifølge Euractiv.

Hun understreger, at Twitter er under stærk bevågenhed fra EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," lyder det.

Efter opkøbet af Twitter har Elon Musk foretaget flere ændringer, der har fået EU’s opmærksomhed. Det gælder for eksempel fyringer af indholdsmoderatorer, som fjerner eventuelt ulovligt indhold, og dertil har platformen suspenderet flere journalister.

Hvis EU finder, at Twitter ikke overholder reglerne for digitale platforme i tilstrækkelig grad, kan det koste bøder på op til seks procent af omsætningen. Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det er omkring 2 milliarder.

"Først og fremmest vil jeg have dem til at respektere loven og reducere de risici, de udgør for alle deres brugere," lyder det fra kommissæren.

Europa-Parlamentets formand Roberta Metsola har ligeledes udtrykt bekymring over retningen for Twitter og har inviteret Musk til et møde, men invitationen blev ikke besvaret.

Věra Jourová betragter Twitter som en vigtig platform i kampen mod des- og misinformation, og det ønsker hun fortsætter selv efter de mange fyringer.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S