EU sender advarsel til Elon Musk – og det kan koste dyrt

EU’s myndigheder holder nøje øje med Twitter, og Elon Musk bør ikke undervurdere kommissionens kamp om at holde store platforme ansvarlige, advarer en EU-kommissær.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová kommer med en advarsel mod Twitter om, at alle tech-platforme skal overholde de gældende digitale regler i EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," siger Jourová ifølge Euractiv.

Hun understreger, at Twitter er under stærk bevågenhed fra EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," lyder det.

Efter opkøbet af Twitter har Elon Musk foretaget flere ændringer, der har fået EU’s opmærksomhed. Det gælder for eksempel fyringer af indholdsmoderatorer, som fjerner eventuelt ulovligt indhold, og dertil har platformen suspenderet flere journalister.

Hvis EU finder, at Twitter ikke overholder reglerne for digitale platforme i tilstrækkelig grad, kan det koste bøder på op til seks procent af omsætningen. Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det er omkring 2 milliarder.

"Først og fremmest vil jeg have dem til at respektere loven og reducere de risici, de udgør for alle deres brugere," lyder det fra kommissæren.

Europa-Parlamentets formand Roberta Metsola har ligeledes udtrykt bekymring over retningen for Twitter og har inviteret Musk til et møde, men invitationen blev ikke besvaret.

Věra Jourová betragter Twitter som en vigtig platform i kampen mod des- og misinformation, og det ønsker hun fortsætter selv efter de mange fyringer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S