EU sender advarsel til Elon Musk – og det kan koste dyrt

EU’s myndigheder holder nøje øje med Twitter, og Elon Musk bør ikke undervurdere kommissionens kamp om at holde store platforme ansvarlige, advarer en EU-kommissær.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

EU-kommissær for gennemsigtighed og demokrati Věra Jourová kommer med en advarsel mod Twitter om, at alle tech-platforme skal overholde de gældende digitale regler i EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," siger Jourová ifølge Euractiv.

Hun understreger, at Twitter er under stærk bevågenhed fra EU.

"Regulatorer overvåger allerede nøje overholdelsen af ​​de gældende databeskyttelsesregler, og vi vil også være i stand til at håndhæve loven om digitale tjenester senere i år," lyder det.

Efter opkøbet af Twitter har Elon Musk foretaget flere ændringer, der har fået EU’s opmærksomhed. Det gælder for eksempel fyringer af indholdsmoderatorer, som fjerner eventuelt ulovligt indhold, og dertil har platformen suspenderet flere journalister.

Hvis EU finder, at Twitter ikke overholder reglerne for digitale platforme i tilstrækkelig grad, kan det koste bøder på op til seks procent af omsætningen. Twitter havde ved sidste årsrapport en omsætning på omkring 34,2 milliarder kroner. Seks procent af det er omkring 2 milliarder.

"Først og fremmest vil jeg have dem til at respektere loven og reducere de risici, de udgør for alle deres brugere," lyder det fra kommissæren.

Europa-Parlamentets formand Roberta Metsola har ligeledes udtrykt bekymring over retningen for Twitter og har inviteret Musk til et møde, men invitationen blev ikke besvaret.

Věra Jourová betragter Twitter som en vigtig platform i kampen mod des- og misinformation, og det ønsker hun fortsætter selv efter de mange fyringer.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet