Elon Musk vil træde af som Twitter-chef i år

Elon Musk regner med, at Twitter som virksomhed vil være stabil nok til, at ledelsen kan overgives til en anden administrerende direktør.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Den kontroversielle rigmand og iværksætter Elon Musk vil have en anden til at tage styringen med hans Twitter-satsning.

I et oplæg ved World Government Summit melder han, at han vil træde af som administrerende direktør for Twitter, så snart han har fået stabiliseret virksomheden senere på året.

”Jeg skal have stabiliseret organisationen og sikre at den finansielt er sund og at produkt-pipelinen er klart defineret,” siger han ifølge Bloomberg .

”Jeg forestiller mig at mod årets slutning vil være det rigtige tidspunkt at finde en anden til at drive virksomheden. Jeg mener, at vi vil være et stabilt leje omkring sidst på året,” tilføjer han.

Efter Elon Musk opkøb og overtagelse af Twitter i oktober 2022, har virksomheden været igennem en tumultuøs tid under Musks ledelse.

Omkring to tredjedele af staben er blevet fyret, mens virksomhedens er tynget af massiv gæld som led i handlen, som løb op i 44 milliarder dollar.

Tilbage i december 2022 meldte rigmanden ud, at han ville opgive sin stilling som Twitter-chef ’så snart han har fundet nogen, der er tosset nok, til at tage jobbet’.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS