Elon Musk vil træde af som Twitter-chef i år

Elon Musk regner med, at Twitter som virksomhed vil være stabil nok til, at ledelsen kan overgives til en anden administrerende direktør.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Den kontroversielle rigmand og iværksætter Elon Musk vil have en anden til at tage styringen med hans Twitter-satsning.

I et oplæg ved World Government Summit melder han, at han vil træde af som administrerende direktør for Twitter, så snart han har fået stabiliseret virksomheden senere på året.

”Jeg skal have stabiliseret organisationen og sikre at den finansielt er sund og at produkt-pipelinen er klart defineret,” siger han ifølge Bloomberg .

”Jeg forestiller mig at mod årets slutning vil være det rigtige tidspunkt at finde en anden til at drive virksomheden. Jeg mener, at vi vil være et stabilt leje omkring sidst på året,” tilføjer han.

Efter Elon Musk opkøb og overtagelse af Twitter i oktober 2022, har virksomheden været igennem en tumultuøs tid under Musks ledelse.

Omkring to tredjedele af staben er blevet fyret, mens virksomhedens er tynget af massiv gæld som led i handlen, som løb op i 44 milliarder dollar.

Tilbage i december 2022 meldte rigmanden ud, at han ville opgive sin stilling som Twitter-chef ’så snart han har fundet nogen, der er tosset nok, til at tage jobbet’.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S