Den skandinaviske browser Opera vil integrere ChatGPT for at konkurrere mod større spillere

Opera vil integrere ChatGPT for at kunne konkurrere med andre og større spillere på browsermarkedet.

Artikel top billede

(Foto: Denny Müller/Unsplash)

Hos browser-aktøren Opera har man sat sig for at konkurrere mere på webbrowsermarkedet.

Det skal ske med en integration af ChatGPT i browseren.

Det meddeler selskabet, skriver CNBC.

Den norske browser Opera har en markedsandel på omkring fire procent af browsermarkedet.

Det er ikke mange detaljer om planen, der lige nu er offentliggjort. Hverken tidspunkt eller om AI-funktionerne vil gælde for alle Operas produkter.

Det beskrives heller ikke konkret, om det er efter aftale med OpenAI eller Microsoft, eller om dette er nødvendigt.

Microsoft er dog angiveligt ved at udvikle et system, der vil give kunderne adgang til ChatGPT-funktioner for at bygge deres egne chatbots, skriver Winbuzzer.

Både Microsoft og Google har planer om at implementere AI-funktioner i deres respektive browsere Edge og Chrome. ChatGPT kommer til Edge og Googles Bard kommer til Chrome.

Operas nuværende moderselskab Kunlun Tech er baseret i Beijing og noteret på børsen i Shenzhen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,