Den skandinaviske browser Opera vil integrere ChatGPT for at konkurrere mod større spillere

Opera vil integrere ChatGPT for at kunne konkurrere med andre og større spillere på browsermarkedet.

Artikel top billede

(Foto: Denny Müller/Unsplash)

Hos browser-aktøren Opera har man sat sig for at konkurrere mere på webbrowsermarkedet.

Det skal ske med en integration af ChatGPT i browseren.

Det meddeler selskabet, skriver CNBC.

Den norske browser Opera har en markedsandel på omkring fire procent af browsermarkedet.

Det er ikke mange detaljer om planen, der lige nu er offentliggjort. Hverken tidspunkt eller om AI-funktionerne vil gælde for alle Operas produkter.

Det beskrives heller ikke konkret, om det er efter aftale med OpenAI eller Microsoft, eller om dette er nødvendigt.

Microsoft er dog angiveligt ved at udvikle et system, der vil give kunderne adgang til ChatGPT-funktioner for at bygge deres egne chatbots, skriver Winbuzzer.

Både Microsoft og Google har planer om at implementere AI-funktioner i deres respektive browsere Edge og Chrome. ChatGPT kommer til Edge og Googles Bard kommer til Chrome.

Operas nuværende moderselskab Kunlun Tech er baseret i Beijing og noteret på børsen i Shenzhen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS