Anders Holch Povlsens e-handels-darling Zalando vil nedlæggende hundredevis af job

E-handelsgiganten Zalando oplevede massiv medvind under pandemien, men den er nu forsvundet og derfor planlægger selskabet at nedlægge hundredvis af job.

Artikel top billede

(Foto: ErminandoAliaj)

E-handelsgiganten Zalando, der blandt andet har den danske Bestseller-milliardær Anders Holck Povlsen som en af sine store investorer, planlægger at nedlægge hundredvis af job.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den e-handelvirksomhed forklarer nedskæringer med, at selskabet har over-investeret i nogle områder samt, at man nu kigger ind i trængere økonomiske tider sammenlignet med perioden under pandemiens, hvor e-handlen oplevede en eksplosiv fremgang.

Medvind forsvundet

Således lyder det fra selskabet, at virksomhed på grund af pandemien oplevede massiv medvind i 2020 og 2021, men at den medvind nu er forsvundet.

“Over de seneste år har dele af vores forretning ekspanderet for meget, og vi har tilføjet en grad af kompleksiteten til vores organisation, der hæmmet vores evne til at reagere hurtigt,” lød det i en udtalelse fra selskabet tirsdag.

Zalando har i 17.000 ansatte, men det vides ikke, hvor i organisationen det planlægges at nedlægge stillinger.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S