Anders Holch Povlsens e-handels-darling Zalando vil nedlæggende hundredevis af job

E-handelsgiganten Zalando oplevede massiv medvind under pandemien, men den er nu forsvundet og derfor planlægger selskabet at nedlægge hundredvis af job.

Artikel top billede

(Foto: ErminandoAliaj)

E-handelsgiganten Zalando, der blandt andet har den danske Bestseller-milliardær Anders Holck Povlsen som en af sine store investorer, planlægger at nedlægge hundredvis af job.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den e-handelvirksomhed forklarer nedskæringer med, at selskabet har over-investeret i nogle områder samt, at man nu kigger ind i trængere økonomiske tider sammenlignet med perioden under pandemiens, hvor e-handlen oplevede en eksplosiv fremgang.

Medvind forsvundet

Således lyder det fra selskabet, at virksomhed på grund af pandemien oplevede massiv medvind i 2020 og 2021, men at den medvind nu er forsvundet.

“Over de seneste år har dele af vores forretning ekspanderet for meget, og vi har tilføjet en grad af kompleksiteten til vores organisation, der hæmmet vores evne til at reagere hurtigt,” lød det i en udtalelse fra selskabet tirsdag.

Zalando har i 17.000 ansatte, men det vides ikke, hvor i organisationen det planlægges at nedlægge stillinger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job