Anders Holch Povlsens e-handels-darling Zalando vil nedlæggende hundredevis af job

E-handelsgiganten Zalando oplevede massiv medvind under pandemien, men den er nu forsvundet og derfor planlægger selskabet at nedlægge hundredvis af job.

Artikel top billede

(Foto: ErminandoAliaj)

E-handelsgiganten Zalando, der blandt andet har den danske Bestseller-milliardær Anders Holck Povlsen som en af sine store investorer, planlægger at nedlægge hundredvis af job.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den e-handelvirksomhed forklarer nedskæringer med, at selskabet har over-investeret i nogle områder samt, at man nu kigger ind i trængere økonomiske tider sammenlignet med perioden under pandemiens, hvor e-handlen oplevede en eksplosiv fremgang.

Medvind forsvundet

Således lyder det fra selskabet, at virksomhed på grund af pandemien oplevede massiv medvind i 2020 og 2021, men at den medvind nu er forsvundet.

“Over de seneste år har dele af vores forretning ekspanderet for meget, og vi har tilføjet en grad af kompleksiteten til vores organisation, der hæmmet vores evne til at reagere hurtigt,” lød det i en udtalelse fra selskabet tirsdag.

Zalando har i 17.000 ansatte, men det vides ikke, hvor i organisationen det planlægges at nedlægge stillinger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S