Nu vil Københavns Lufthavn beskytte sig mod DDoS-angreb

Københavns Lufthavn vil nu beskytte sig mod overbelastnings-angreb, så lufthavnen ikke kan blive ramt af nye cyberangreb i stil med dem, der ramte onsdag.

Artikel top billede

I fremtiden bliver det formodentligt sværere for at cyberkriminelle at lægge Københavns Lufthavns hjemmesider ned med overbelastningsangreb.

Lufthavnens it-direktør Kenneth Lindegaard meddeler til TV2-regionen,TV2 Kosmopol, at lufthavnen vil tage en række tiltag, der skal beskytte lufthavnens systemer mod denne type angreb.

Han ønsker dog ikke konkretisere præcis, hvilke tiltag som lufthavnen har taget.

"Der findes en række forskellige tiltag, som kan beskytte et system mod denne slags angreb. Hvilke specifikke tiltag, vi har igangsat yderligere og forstærket brug af, ønsker vi ikke at komme ind på, blandt andet på grund af grupper, som kan have modsatrettede interesser af vores," skriver it-direktør i Københavns Lufthavn, Kenneth Lindegaard, i en mail til TV 2 Kosmopol.

Meldingen kommer efter, at Københavns Lufthavns hjemmeside samt en række andre danske lufthavnes hjemmesider onsdag morgen blev ramt et cyberangreb, som gjorde siderne ustabile og svære at tilgå.

Hjemmesiderne fungerede dog stabilt igen allerede onsdag eftermiddag.

Det vurderes, at det muligvis er en hackergruppe, som kalder sig for Anonymous Sudan, der står bag angrebet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS