Amerikanske myndigheder klar til spænde ben for Adobes kæmpe-opkøb

Det amerikanske justitsministerium kan være på vej til at spænde ben for Adobes gigantiske opkøb af Figma for 150 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

En ny ære inden for kreativt design kan være på vej, lød det selvsikkert fra Adobe, da virksomheden i efteråret annoncerede sit opkøb af designvirksomheden Figma for svimlende 150 milliarder kroner.

Men den nye æra lader muligvis vente på sig. For ifølge erhvervsmedie Bloomberg kan det amerikanske justitsministerium være i færd med at spænde ben for opkøbet.

Ifølge Bloomberg planlægger justitsministeriet et monopol-sagsanlæg, der skal blokere for opkøbet, og allerede i den kommende måned kan en stævning fra justitsministeriet lande hos de amerikanske domstole.

Kan gå ud over den frie konkurrence

I ministeriet frygter man, at Adobes opkøb vil gå ud over den frie konkurrence, hvor folk i de kreative industrier, som Adobe allerede i dag har et solidt greb om, vil få et stadig mere begrænset udvalg af software at vælge mellem.

Overtagelsen af Figma skulle blandt andet bidrage til at styrkes Adobe-koncernens position inden for interaktivt design af applikationer i hold, lød det fra Adobe i forbindelse med opkøbet.

"Med Adobes og Figmas ekspansive produktportefølje vil den kombinerede virksomhed få en sjælden mulighed for at drive fremtidens arbejde ved at samle muligheder for brainstorming, deling, kreativitet og samarbejde og levere disse innovationer til hundredvis af millioner af kunder," fremgik det af en pressemeddelelse af Adobes i forbindelse med offentliggørelsen af købet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension