Amerikanske myndigheder klar til spænde ben for Adobes kæmpe-opkøb

Det amerikanske justitsministerium kan være på vej til at spænde ben for Adobes gigantiske opkøb af Figma for 150 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

En ny ære inden for kreativt design kan være på vej, lød det selvsikkert fra Adobe, da virksomheden i efteråret annoncerede sit opkøb af designvirksomheden Figma for svimlende 150 milliarder kroner.

Men den nye æra lader muligvis vente på sig. For ifølge erhvervsmedie Bloomberg kan det amerikanske justitsministerium være i færd med at spænde ben for opkøbet.

Ifølge Bloomberg planlægger justitsministeriet et monopol-sagsanlæg, der skal blokere for opkøbet, og allerede i den kommende måned kan en stævning fra justitsministeriet lande hos de amerikanske domstole.

Kan gå ud over den frie konkurrence

I ministeriet frygter man, at Adobes opkøb vil gå ud over den frie konkurrence, hvor folk i de kreative industrier, som Adobe allerede i dag har et solidt greb om, vil få et stadig mere begrænset udvalg af software at vælge mellem.

Overtagelsen af Figma skulle blandt andet bidrage til at styrkes Adobe-koncernens position inden for interaktivt design af applikationer i hold, lød det fra Adobe i forbindelse med opkøbet.

"Med Adobes og Figmas ekspansive produktportefølje vil den kombinerede virksomhed få en sjælden mulighed for at drive fremtidens arbejde ved at samle muligheder for brainstorming, deling, kreativitet og samarbejde og levere disse innovationer til hundredvis af millioner af kunder," fremgik det af en pressemeddelelse af Adobes i forbindelse med offentliggørelsen af købet.

Formpipe Software A/S

Junior Applikations-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos