Amerikanske myndigheder klar til spænde ben for Adobes kæmpe-opkøb

Det amerikanske justitsministerium kan være på vej til at spænde ben for Adobes gigantiske opkøb af Figma for 150 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

En ny ære inden for kreativt design kan være på vej, lød det selvsikkert fra Adobe, da virksomheden i efteråret annoncerede sit opkøb af designvirksomheden Figma for svimlende 150 milliarder kroner.

Men den nye æra lader muligvis vente på sig. For ifølge erhvervsmedie Bloomberg kan det amerikanske justitsministerium være i færd med at spænde ben for opkøbet.

Ifølge Bloomberg planlægger justitsministeriet et monopol-sagsanlæg, der skal blokere for opkøbet, og allerede i den kommende måned kan en stævning fra justitsministeriet lande hos de amerikanske domstole.

Kan gå ud over den frie konkurrence

I ministeriet frygter man, at Adobes opkøb vil gå ud over den frie konkurrence, hvor folk i de kreative industrier, som Adobe allerede i dag har et solidt greb om, vil få et stadig mere begrænset udvalg af software at vælge mellem.

Overtagelsen af Figma skulle blandt andet bidrage til at styrkes Adobe-koncernens position inden for interaktivt design af applikationer i hold, lød det fra Adobe i forbindelse med opkøbet.

"Med Adobes og Figmas ekspansive produktportefølje vil den kombinerede virksomhed få en sjælden mulighed for at drive fremtidens arbejde ved at samle muligheder for brainstorming, deling, kreativitet og samarbejde og levere disse innovationer til hundredvis af millioner af kunder," fremgik det af en pressemeddelelse af Adobes i forbindelse med offentliggørelsen af købet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job