Margrethe Vestager om TikTok-forbud: "Det er et forsigtighedsprincip i forhold til cybersecurity"

EU-kommissionen har udstedt forbud mod TikTok-appen på de ansattes telefoner. Det er et forsigtighedsprincip, siger kommissær Margrethe Vestager. De danske myndigheder har også været ude og advare mod appen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / EU-Kommissionen)

Europa-Kommissionen har forbudt sine ansatte at have TikTok på arbejdstelefonen. Faktisk på enheder, som de i noget som helst omfang anvender til arbejdsmæssige forhold.

Det vil sige, at hvis de har applikationer på privattelefonen, som bruges til arbejde, må de heller ikke have TikTok på den enhed.

”Det er et forsigtighedsprincip i forhold til cybersecurity,” siger Margrethe Vestager, konkurrence kommissær og næstformand for EU-kommissionen, ved en pressebriefing i København.

Hun uddyber, at der er to undersøgelser i gang hos det europæiske datatilsyn, EDPB, som vil blive afsluttet ”inden for en overskuelig tidsramme”.

Derfor er der ikke en konkret sikkerhedsmæssig vurdering fra EU om TikTok endnu, men tvivlen er altså ikke kommet den kinesisk-ejede app til gode.

”Det, der kan være problemet, er, at alle sociale medier samler data op om dem, der bruger sociale medier. Risikoen er, at hvis der ikke er styr på, hvem der har adgang til de data, og der ikke er styr på, hvad der kan komme den anden vej, så har vi en problematisk situation,” siger Vestager.

Ingen mening om totalforbud

Hun uddyber, at hun aldrig selv har haft TikTok på sine enheder.

TikTok skal fjernes ‘så hurtigt som muligt’ og allersenest 15. marts fra de ansatte i Kommissionens telefoner.

Kommissæren ønsker dog ikke at forholde sig til, om et bredere forbud mod TikTok er den rigtige vej at gå

”Og det har jeg ikke nogen mening om, det har jeg ikke noget grundlag til at forholde mig til,” siger hun og fortsætter:

”Jeg synes, det er rigtigt at have et forsigtighedsprincip i forhold til cybersecurity. Det er noget af det, som vi er allermest optaget af i øjeblikket.”

Også advarselslamper i Danmark

Hun henviser også til Center for Cybersikkerheds advarsel om, at statslige ansatte ikke bør have TikTok på arbejdstelefonen.

”I den forbindelse har CFCS i samarbejde med PET og Statens IT for nylig udarbejdet en håndbog i sikkerhed for mobile enheder. CFCS fraråder i ovennævnte håndbog anvendelse af TikTok på tjenstlige enheder,” lyder det i en skriftlig besked fra CFCS til Ritzau.

Margrethe Vestager mener, at institutioner og myndigheder må tage stilling ud fra et princip om forsigtighed, og hvad risikoen kan være.

EU-Kommissionens ansatte er også blevet frarådet at bruge Whatsapp på arbejdstelefonerne, men anbefales at bruge Signal.

Det vurderes, ifølge mediet Politico, at de andre EU-organisationer - Rådet samt EU-Parlamentet - inden længe vil følge op med et lignende forbud mod TikTok.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos