Netflix sænker priserne i 30 lande

Streaminggiganten sænker priserne i 30 lande i et forsøg på at vinde flere abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Nu bliver det billigere at have en Netflix-abonnement.

I hvert fald, hvis man er bosat i et af de 30 lande, hvor streaminggiganten har valgt at skære i priserne.

Prisfaldene vil ske flere steder i Asien, Europa, Latinamerika, Afrika og Mellemøsten, lyder det iflge BBC.

Med offensiven vil Netflix forsøge at vinde nye kunder og holde godt fast på de eksisterende.

Leveomkostningerne er generelt blevet dyrere på grund af den høje inflation, der har ramt store dele af verden. Med de sænkede priser håber selskabet, at Netflix-abonnementet ikke er det første, der ryger, når bæltet spændes ind.

Derudover er konkurrencen blevet særdeles intens på streamingmarkedet de sidste år.

"Abonnenter har aldrig haft flere valgmuligheder, når det kommer til underholdning," lyder det fra en Netflix-talsperson til mediet.

Netflix har ikke sat navne på alle 30 lande, hvor nedsættelserne vil finde sted. Indtil videre er lande som Malaysia, Indonesien, Thailand, Filippinerne, Kroatien, Venezuela, Kenya og Iran nævnt.

Nedsættelserne vil ske for speficikke abonnements-typer. I nogle tilfælde vil abonnementsprisen falde med op til 50 procent.

Storbritannien og USA ser ikke ud til at blive indbefattet af prisreduktionen. Det er heller ikke bekendt, hvorvidt Danmark vil opleve ændringer.

"Vi ser altid på, hvordan vi kan forbedre vores medlemmers oplevelse. Vi kan bekræfte, at vi opdaterer prisplanen i udvalgte lande," lyder det fra talspersonen.

Netflix opererer i dag i 190 lande. Selskabet er i konkurrence med blandt andet Amazon, Disney og HBO.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S