Netflix sænker priserne i 30 lande

Streaminggiganten sænker priserne i 30 lande i et forsøg på at vinde flere abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Nu bliver det billigere at have en Netflix-abonnement.

I hvert fald, hvis man er bosat i et af de 30 lande, hvor streaminggiganten har valgt at skære i priserne.

Prisfaldene vil ske flere steder i Asien, Europa, Latinamerika, Afrika og Mellemøsten, lyder det iflge BBC.

Med offensiven vil Netflix forsøge at vinde nye kunder og holde godt fast på de eksisterende.

Leveomkostningerne er generelt blevet dyrere på grund af den høje inflation, der har ramt store dele af verden. Med de sænkede priser håber selskabet, at Netflix-abonnementet ikke er det første, der ryger, når bæltet spændes ind.

Derudover er konkurrencen blevet særdeles intens på streamingmarkedet de sidste år.

"Abonnenter har aldrig haft flere valgmuligheder, når det kommer til underholdning," lyder det fra en Netflix-talsperson til mediet.

Netflix har ikke sat navne på alle 30 lande, hvor nedsættelserne vil finde sted. Indtil videre er lande som Malaysia, Indonesien, Thailand, Filippinerne, Kroatien, Venezuela, Kenya og Iran nævnt.

Nedsættelserne vil ske for speficikke abonnements-typer. I nogle tilfælde vil abonnementsprisen falde med op til 50 procent.

Storbritannien og USA ser ikke ud til at blive indbefattet af prisreduktionen. Det er heller ikke bekendt, hvorvidt Danmark vil opleve ændringer.

"Vi ser altid på, hvordan vi kan forbedre vores medlemmers oplevelse. Vi kan bekræfte, at vi opdaterer prisplanen i udvalgte lande," lyder det fra talspersonen.

Netflix opererer i dag i 190 lande. Selskabet er i konkurrence med blandt andet Amazon, Disney og HBO.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos