Netflix sænker priserne i 30 lande

Streaminggiganten sænker priserne i 30 lande i et forsøg på at vinde flere abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Nu bliver det billigere at have en Netflix-abonnement.

I hvert fald, hvis man er bosat i et af de 30 lande, hvor streaminggiganten har valgt at skære i priserne.

Prisfaldene vil ske flere steder i Asien, Europa, Latinamerika, Afrika og Mellemøsten, lyder det iflge BBC.

Med offensiven vil Netflix forsøge at vinde nye kunder og holde godt fast på de eksisterende.

Leveomkostningerne er generelt blevet dyrere på grund af den høje inflation, der har ramt store dele af verden. Med de sænkede priser håber selskabet, at Netflix-abonnementet ikke er det første, der ryger, når bæltet spændes ind.

Derudover er konkurrencen blevet særdeles intens på streamingmarkedet de sidste år.

"Abonnenter har aldrig haft flere valgmuligheder, når det kommer til underholdning," lyder det fra en Netflix-talsperson til mediet.

Netflix har ikke sat navne på alle 30 lande, hvor nedsættelserne vil finde sted. Indtil videre er lande som Malaysia, Indonesien, Thailand, Filippinerne, Kroatien, Venezuela, Kenya og Iran nævnt.

Nedsættelserne vil ske for speficikke abonnements-typer. I nogle tilfælde vil abonnementsprisen falde med op til 50 procent.

Storbritannien og USA ser ikke ud til at blive indbefattet af prisreduktionen. Det er heller ikke bekendt, hvorvidt Danmark vil opleve ændringer.

"Vi ser altid på, hvordan vi kan forbedre vores medlemmers oplevelse. Vi kan bekræfte, at vi opdaterer prisplanen i udvalgte lande," lyder det fra talspersonen.

Netflix opererer i dag i 190 lande. Selskabet er i konkurrence med blandt andet Amazon, Disney og HBO.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank