Netflix sænker priserne i 30 lande

Streaminggiganten sænker priserne i 30 lande i et forsøg på at vinde flere abonnenter.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Nu bliver det billigere at have en Netflix-abonnement.

I hvert fald, hvis man er bosat i et af de 30 lande, hvor streaminggiganten har valgt at skære i priserne.

Prisfaldene vil ske flere steder i Asien, Europa, Latinamerika, Afrika og Mellemøsten, lyder det iflge BBC.

Med offensiven vil Netflix forsøge at vinde nye kunder og holde godt fast på de eksisterende.

Leveomkostningerne er generelt blevet dyrere på grund af den høje inflation, der har ramt store dele af verden. Med de sænkede priser håber selskabet, at Netflix-abonnementet ikke er det første, der ryger, når bæltet spændes ind.

Derudover er konkurrencen blevet særdeles intens på streamingmarkedet de sidste år.

"Abonnenter har aldrig haft flere valgmuligheder, når det kommer til underholdning," lyder det fra en Netflix-talsperson til mediet.

Netflix har ikke sat navne på alle 30 lande, hvor nedsættelserne vil finde sted. Indtil videre er lande som Malaysia, Indonesien, Thailand, Filippinerne, Kroatien, Venezuela, Kenya og Iran nævnt.

Nedsættelserne vil ske for speficikke abonnements-typer. I nogle tilfælde vil abonnementsprisen falde med op til 50 procent.

Storbritannien og USA ser ikke ud til at blive indbefattet af prisreduktionen. Det er heller ikke bekendt, hvorvidt Danmark vil opleve ændringer.

"Vi ser altid på, hvordan vi kan forbedre vores medlemmers oplevelse. Vi kan bekræfte, at vi opdaterer prisplanen i udvalgte lande," lyder det fra talspersonen.

Netflix opererer i dag i 190 lande. Selskabet er i konkurrence med blandt andet Amazon, Disney og HBO.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S