Intel stormer frem på ingen tid: Indhenter AMD på trængt grafikkort-marked

Den amerikanske chip-kæmpe har indhentet AMD på rekordtid, når det gælder grafikkort.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Før var de to, nu er de tre.

Markedet for grafikkort har igennem årevis været domineret af blot to aktører, men efter Intels entré på scenen, har selskabet indhentet AMD på rekordtid.

Den førende grafikkort-producent forbliver dog fortsat ubestridt på tronen.

Det fremgår af nyeste markedstal fra analysehuset Jon Peddie Research, som viser, hvordan Intel på rekordtid har skåret sig en del af markedet, som matcher AMD’s.

En mægtig, to små spillere

Efter tallene fra sidste kvartal i 2022 at dømme, består markedet for grafikkort nu af tre spillere med AMD og Intel side om side på andenpladsen, med hver ni procent af salget.

Nvidia dominerer dog fortsat på nærmest monopol-vis med i alt 82 procent af markedet.

Intels vækst svarer dog til en nærmest fordobling af markedsandele i forhold til samme kvartal året før, hvor selskabet alene tegnede sig for fem procent af markedet.

Omvendt skidt er det for AMD, hvis markedsandele halveres fra 18 til ni procent i samme tidsrum.

Trods uimponerende produkter

Intels fremgang sker til trods for, at selskabets første serie af ’Arc’-grafikkort ikke har vist sig at være synderligt konkurrencedygtige, når det gælder teknisk formåen eller performance.

Selskabets top-kort Arc A770 har således vist sig kun at kunne matche mellemklasse produkter såsom Nvidias RTX 3060 ti eller AMD’s RX 6600 XT. Det er til trods for et væsentligt større strømforbrug og større mængder hukommelse ombord.

Siden debuten i 2021 har Intels Arc-kollektion været skarpt prissat, mens fintuning af drivere og bredere support i spil, har bidraget til at gøre kortene mere konkurrencedygtige.

I Computerworlds søstermedie PCWorlds seneste stortest har kortene vist sig at matche hinanden nogenlunde på ydelsen, mens Arc A770 vinder frem når raytracing-funktioner slås til og mens opløsningen øges.

Dyster baggrund

Intels fremgang kommer i en tid, hvor markedet for grafikkort er inde i en usædvanlig kraftig afmatning, noterer analysehuset.

Alene i det seneste kvartal er antallet af nye grafikkort i handlen raslet ned med 15,4 procent, mens faldet målt over hele året er nede med 38 procent.

Lignende tendenser er at spore i markedet for cpu’er som i samme periode er styrtdykket med 35 procent fra i alt 84 millioner CPU’er i kvartalet til 54 millioner fordelt på både desktop- og laptop-processorer.

Mens nedturen er voldsom, noterer instituttet, at der er bedring i sigte, da faldet kommer oveni en corona-periode med ekstrem efterspørgsel på elektronik.

Salgsdykket forventes her at ville stabilisere sig for grafikkort i perioden mellem 2022 og 2026, med en beskeden stigning i perioden på 0,19 procent årligt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S