Kina raser over muligt forbud mod Tiktok: Vil være meget skadeligt

Den kinesiske stat, der selv fører en hård kurs over for vestlige digitale tjenester, raser over at de ansatte i EU-institutioner bliver ramt af et Tiktok-forbud.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Et forbud mod at den kinesiske app Tiktok kan anvendes officielt i europæiske institutioner vil være meget skadeligt for erhvervslivets tillid til det europæiske marked.

Det er ifølge Reuters meldingen fra den kinesiske stat, der reagerer på, at EU-parlamentet, EU-Kommissionen og Det Europæiske Råd har indført et forbud mod at medlemmer og ansatte kan have TikTok installeret på deres officielle telefoner.

Lignende udmeldinger er kommet fra USA, hvor den føderale stat og cirka halvdelen af landets delstater har indført et lignende forbud, og også herhjemme indførte Folketinget i denne uge et forbud mod, at appen kunne bruges på Folketingets telefoner.

“De vil dæmpe det internationale samfunds tillid til erhvervsklimaet i EU,” siger Mao Ning, talsperson for det kinesiske udenrigsministerium onsdag.

Indsamler data om brugerne

Bekymringerne i EU og USA går blandt andet på, at man frygter, at Tiktok-appen indsamler for mange data om brugerne samt at den kan bruges af den kinesiske stat til at sprede misinformation.

“I EU bør man praktisere det som man prædiker og respekterer markedsøkonomien og den frie konkurrence, og lade være med at misbruge konceptet national sikkerhed, “siger Mao Ning.

Den kinesiske stat, der selv i stor i massivt omfang blokerer for sine borgeres adgang til digitale tjenester fra vesten, efterlyser desuden et mere åben, transparent og fair erhvervsklima i EU.

“EU hævder at være det mest åbne marked i verden, men for nylig har EU taget mere og mere restriktive tiltag, hvor man diskriminerer mod andre landes virksomheder med henvisninger til den nationale sikkerhed,” siger Mao Ning, fra det kinesiske justitsministerium end videre.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job